Читај ми

Министар Мали се састао са делегацијом ММФ коју предводи Јан Кес Мартејн

1/3

Министар финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали састао се данас са делегацијом Међународног монетарног фонда (ММФ), коју предводи Јан Кес Мартејн, са којом је разговарао о досадашњим резултатима и будућим активностима које ће бити спроведене у оквиру аранжмана „Policy Coordination Instrument” (PCI).

Мали и Мартејн су на састанку размотрили све реформске процесе у оквиру актуелног аранжмана, и сагласили се да је доста тога урађено на реализацији програмских циљева.

Када је реч о модернизацији и трансформацији Пореске управе, Мали је истакао да су одвојене основне и споредне делатности у управи, те да је смањен број филијала са 178 на 37, као и да ће се даће радити на новим софтверским и ИТ решењима. Министар финансија је рекао да ће се на тај начин задовољити потребе грађана и привреде. Представници ММФ-а су честитали министру на поменутим резултатима и истакли да су задовољни како се одвија реформа те управе.

Министар Синиша Мали је нагласио и да сматра да је највећи успех актуелног аранжмана са ММФ-ом усвајање нове методологије за капиталне пројекте, која ће допринети да се на одговарајући начин одређују приоритети када је реч о јавним улагањима, и да се њима ефикасно управља. Како је рекао, инфраструрни пројекти су апсолутни приоритет Владе Србије.

Када је реч о банкарском сектору, на састанку је било речи о актуелном процесу проналажења стратешког партнера за Комерцијалну банку. Саговорници су се сагласили да се процес за сада одвија одлично, а Мали је истакао да је веома задовољан одзивом понуђача, те да је добро што постоји здрава конкуренција. Када је реч о банци „Поштанска штедионица“, истакнуто је да та банка има добре резултате, те да је важно да се направи адекватан бизнис план за будући период.

Представници ММФ-а су похвалили и смањење учешћа проблематичних кредита (НПЛ) у банкарском сектору, а министар је истакао да је управо у току продаја другог пакета НПЛ-ова, у вредности од 1,82 милијарде евра.

Саговорници су разговарали и о развоју тржишта капитала, што је Мали оценио као један од приоритета Министарства финансија. Како је навео, управо је у скупштинској процедутри сет закона који ће допринети да се прошири број учесника на тржишту и да се оно додатно активира.

Када је реч о буџету за 2020. годину, министар је истакао да ће у наредних 10 дана он бити у потпуности дефинисан, те да ће бити развојни и заснивати се на већим улагањима у јавне инвестиције. Он је додао да је највећи изазов за следећу годину да се достигне што већи привредни раст, упркос бројним изазовима у свету.

Тема разговора је било и повећање пензија, а речено је да ће тзв. „швајцарски модел“ бити усвојен у оквиру Закона о пензијском и инвалидском осигурању, који би у новембру требало да се нађе у скупштинској процедури, те да ће пензије у складу са њим расти од 5,1% до 5,5%.

Наредних дана наставиће се разговори Министарства финансија и представника ММФ, како би се јасно дефинисали планови за 2020. годину, с циљем даљег подстицања економског раста у земљи.

Делегација ММФ-а боравиће у Републици Србији до 15. октобра 2019. године. Аранжман PCI одобрен је Републици Србији 18. јула 2018. године, на период од 30 месеци, односно до јануара 2021. године. Реч је о нефинансијском аранжману, који има саветодавну улогу и превасxодно је орјентисан на спровођење структурних реформи.

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура