Читај ми

Мали: Усвојена Стратегија за спречавање прања новца, подстрек оснаживању економије

Министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да је Влада Србије усвојила Страгегију за спречавање прања новца и финансирање тероризма за период 2020-2024 и додао да је то још један важан корак у борби за оснаживање економског система Србије.

„То јесте важна станица на нашем путу ка здравој и очуваној економијиј,  правно-регулативној бази која чува привреду од нелегалних токова новца. Нерегулисани токови новца сваки финансијски систем и привреду чине рањивим и отежавају да се лакше нађе одговор на економске изазове којих је све више у ери глобализације и дигитализације“, оцењује Мали.

Према његовим речима прање новца изазива низ негативних последица по друштво, које се огледају у смањењу легалног привредног сектора, утицају на новчану масу и девизни курс, као и на порески систем.

„Стратегија представља израз координисаног приступа проблемима прања новца и финансирања тероризма у држави. Она је и доказ постојања значајног опредељења на високом политичком нивоу за њихово решавање, што се и у међународном контексту очекује од држава посвећеним глобалној борби против прања новца и финансирања тероризма“, каже Мали.

Он додаје да је изазова много,  почев од тога да је све више у употреби електронски новац који је још теже пратити, него стварну готовину.

„Новац постаје виртуелно средство, број на екрану рачунара или телефона. Због тога су важне процедуре и регулатива, хватање у корак са развијеним светом“, каже Мали.

Према његовим речима, Стратегија за спречавање прања новца и финансирања тероризма део је једне опште платформе прописа коју Влада припрема.

„Нема те финансијске институције али и регулатора у светским оквирима која нам неће мерити кораке у том спринту који смо себи зацртали да истрчимо. На нама је да себи меримо пролазно време и видимо да ли ћемо сустићи друге. За тај спринт један од важних актера је свакако и наш банкарски систем, који је стабилан и сигуран, али ће ово што сада радимо да обезбеди додатну сигурност улагања и трансакција преко банака“, каже он.

Мали је подсетио да већ сада признања стижу из света али и од домаће стручне и економске јавности.

„Недавна оцена МАНИВАЛА да се Србија нашла у групи земаља које су у највећој мери усклађене са препорукама ФАТФ, додатно нам је дала ветар у леђа и показала да је интензивна законодавна активност даје резултате. Сада остаје да то све применимо у пракси и меримо ефективност, што ће и бити део даљег оцењивања МАНИВАЛА, за две године“, нагласио је Мали.

Влада Републике Србије је 13. фебруара 2020. године усвојила Стратегију за борбу против прања новца и финансирања тероризма за период 2020-2024 и пратећи Акциони план за период 2020-2022.

Стратегију је израдио Стручни тим Координационог тела за спречавање прања новца и финансирања тероризма који су чинила 42 члана који су представљали 23 институције. У израду Стратегије били су укључени и представници невладиног сектора, а подршку изради Стратегије пружио је Пројекат подршке ЕУ спречавању прања новца и финансирања тероризма у Србији.

Општи циљ Стратегије  је и активна сарадња јавног и приватног сектора и приступ заснован на анализи и процени ризика.

Стратегија има четири посебна циља: смањивати ризике од прања новца, финансирања тероризма и ширења оружја за масовно уништење кроз континуирано унапређење стратешког, законодавног и институционалног оквира, спречити уношење у финансијски и нефинансијски систем имовине за коју се сумња да је стечена кривичним делом, затим ефикасно и делотворно кажњавати извршиоце кривичног дела прање новца и одузимати незаконито стечену имовину и на крају уочавати и отклањати претње од финансирања тероризма и кажњавати извршиоце кривичног дела финансирања тероризма. 

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура