Читај ми

Мали у Вашингтону: Српска економија расте, следеће године инвестициони рејтинг

1/4

Потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали разговарао је данас у Вашингтону, у оквиру тродневног учешћа на пролећном заседању Међународног монетарног фонда (ММФ) и Групације Светске банке, са представницима земаља чланица Kонституенце ММФ-а и Светске банке и том приликом поручио да српска економија расте упркос изазовима.

„Имали смо веома важан састанак током којег смо представили наше економске резултате из претходне године и шта смо све у Србији урадили, али и шта планирамо у наредном периоду. Оно што је најбитније наша економија расте и то је важан податак за све који су учествовали у овој дискусији“, рекао је Мали након разговара са представницима Kонституенце.

Србија је члан Конституенце и преко ње остварује своје право гласа у ММФ-у и Светској банци од децембра 2000. године. 

Мали је истакао да је саговорнике упознао да је Србија током прошле године имала стопу раста БДП од 2,5 одсто, а да је у фебруару она била 5,9 одсто, те да се очекује да стопа раста БДП у првом кварталу буде 4,4, 4,5 одсто.

Како каже, то значи да упркос глобалним изазовима наша економија расте што је можда прва и најважнија порука.

Додаје и да је при томе сачувана макроекономска стабилност.

„Јавни дуг у односу на БДП на данашњи дан је 47,6 одсто, што је далеко испод нивоа Мастрихта и испод просека еврозоне који је око 89 одсто. Имамо рекордне стране директне инвестиције, рекордно ниску незапосленост, рекордну високу запосленост, држимо дефицит под контролом, инфлација је у опадању... Имамо рекордне девизне резерве, рекордне резерве у злату, курс нам је и даље стабилан. То су огромни успеси које је српска економија успела да направи у последњих пар година и ниједан од тих успеха није прошао незапажено“, рекао је потпредседник Владе.

Министар је истакао да смо већ пре неколико месеци знали да ћемо ићи на најмање 3,5 одсто раста БДП ове године.

„Полако али сигурно наша економија убрзава. Након и упркос свим изазовима од короне, енергетске кризе, сукоба у Украјини, Гази и Израелу. Упркос свему томе нама расте економија“, рекао је Мали и додао да је за грађане и државу најважније да наставимо да растемо.

Како је рекао, то је највећи изазов за све земље на свету, за најразвијеније и оне мање развијене и зато је важан програм Србија 2027.

„Зато нам је важан ЕКСПО, да уложимо тих 18 милијарди евра додатних и у путну и железничку инфраструктуру, у иновације, здравство, образовање, културу, у све оно што подстиче раст наше економије, јер само на такав начин одржавамо раст плата и пензија, дајемо могућност да се у најкраћем временском периоду подигне квалитет живота наших грађана“, рекао је он.

Министар је истакао да га данас у Вашингтону чека још важних састанака, између осталих са замеником директора ММФ-а Бо Лијем и директором Департмана за Европу ММФ-а Алфредом Камером.

„На тим састанцима покушаћемо да видимо на који начин да и даље расте наша Србија, односно како да убразамо наш раст када су све привредне гране у питању и како ММФ може у томе да нам помогне“, рекао је Мали.

Указао је и на значај састанка са представницима рејтинг агенције „Standard and Poor΄s“, једне од три највеће кредитне рејтинг агенције на свету.

„Србија је по њиховом извештају од пре само две недеље један мали корак до инвестиционог рејтинга. Хоћемо да направимо и тај мали корак и да се придружимо групи земаља најразвојенијих и најздравијих економија света“, рекао је Мали.

Додаје да је то за грађане Србије веома важно.

„Што вам је бољи инвестициони рејтинг то су вам нижи трошкови задуживања и имате већи број инвеститора, а када су предузећа у питању - кредите са нижом каматном стопом. То значи више инвестиција, нова радна места, ново запошљавање, веће плате, више новца у буџету, а самим тим и веће пензије“, рекао је Мали и истакао да је то за нашу земљу веома важно.

Министар је навео и да је један од најважнијих циљева његове посете Вашингтону је да види на који начин и који су то кораци, шта још мора да се уради како би добили инвестициони рејтинг што пре.

Истиче и да се нада да ће до тога доћи најкасније већ следеће године.

„Нашим акцијама, нашим обвезницама се тргује, а имајући у виду све ове податке, да нам је рејтинг скоро већ инвестициони, хоћемо да направимо још тај мали, али за нас веома важан корак што би била круна економских реформи које спроводимо, круна свега што радимо и велики плус и подстрек за даљи раст наше економије“, рекао је Мали.

Министар наводи и да сви инвеститори када разговара са њима кажу да је Србија, што се њих тиче и свих индикатора када је економија у питању, већ земља са инвестиционим рејтингом.

Оно што нам само недостаје, каже, је формална потврда, најмање две од три највеће рејтинг агенције.

Наводећи да ће се током тродневног боравка у Вашингтону видети са представницима „Standard and Poor΄s“, али и представницима агенције Moody s, те да ће разговарати са великим бројем инвеститора, он је истакао да је циљ да се тачно види шта је још неопходно да препознају формално сав овај успех Србије који је остварила у претходних неколико година.

„Kада препознају Србија улази у ред малог броја најразвијенијих, најсигурнијих земаља за инвестиције, најбезбеднијих и најатрактивнијих и то је онда шлаг на торту“, рекао је Мали

Пролећни састанак ММФ-а и Светске банке траје до суботе, 20. априла, а дискутоваће се о светској економској перпсективи, искорењивању сиромаштва, економском развоју и ефикасности помоћи.

Скуп у Вашингтону окупља гувернере централних банака, министре финансија и развоја, чланове парламената, руководиоце приватног сектора, представнике организација цивилног друштва и академике како би разговарали о питањима од глобалног значаја.

Сличне теме

Синиша Мали представио економске резултате и потенцијалe Србије за даља улагања

Синиша Мали представио економске резултате и потенцијалe Србије за даља улагања

Синиша Мали: Од 2020. у Србију се слило 15,9 милијарди евра страних директних инвестиција

Синиша Мали: Од 2020. у Србију се слило 15,9 милијарди евра страних директних инвестиција

Синиша Мали: Уложићемо око 18 милијарди евра у више од 300 пројеката широм Србије

Синиша Мали: Уложићемо око 18 милијарди евра у више од 300 пројеката широм Србије