Читај ми

Мали: Србија са инвестиционим кредитним рејтингом сада још привлачнија за инвеститоре

Први потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали данас је у Вашингтону на инвеститорском састанку у организацији Бенк оф Америка, која управља инвестицијама вредним 12 хиљада милијарди долара, представио потенцијале Србије за улагање и истакао да је наша земља сада још привлачнија за велике улагаче.

Мали је рекао да су две најважније ствари које Србија нуди великим инвеститорима- кредибилитет и испуњавање свега што држава обећа. Министар је истакао да је Србија имала прилику да на прави начин представи нашу земљу у разговору са више од 20 највећих инвеститора у Америци које је довела Бенк оф Америка.

"То су фондови који могу да уложе где хоће у свету, а они сада желе да виде шта се дешава у Србији, први пут ми наступамо као земља са инвестиционим кредитним рејтингом, дакле са потпуно другачије позиције, гледају вас много озбиљније, јер сте атрактивнији за инвестиције", навео је Мали, који учествује на годишњем заседању ММФ и СБ.

Реч је о инвеститорима који већ улажу у наше хартије од вредности, али и онима који су заинтересовани да улажу у будућности.

“Инвеститори су имали питања око наше економске политике, нашег уласка у ЕУ, на сва питања смо им дали одговоре. Другачије је када долазите као земља са инвестиционим рејтингом, када говорите о никада већим стопама раста, о рекордно ниској незапослености, о рекордно високој запослености, о огромном приливу директних страних инвестиција. Ја сам им рекао, када послажете све те макроекономске индикаторе, Србија је заиста на доброј позицији. С друге стране, имамо јасне циљеве раста- то је план Србија 2027, као и изложба Експо 2027. године где очекујемо више од три милиона посетилаца, а Србија ће ту шансу искористити на најбољи начин”, истакао је Мали.

Министар је подсетио на прогнозе ММФ-а да ће светска економија у просеку расти око 3,2 одсто у наредних неколико година, што је, каже, далеко од стопа раста које су биле у протекле две деценије. 

“То изазива други проблем, а то је изузетно висок ниво јавног дуга, ми смо и о томе јуче говорили, сто хиљада милијарди долара је укупан јавни дуг свих земаља света. То је огроман терет који, с једне стране успорава раст, а с друге стране онемогућава владе земаља да инвестирају у оно што је потребно за бољи квалитет живота грађана. Трећа ствар је одрживост развоја. Јер, неопходно је наћи нове изворе раста, али тако да буде испоштована и зелена агенда, да буду испоштовани сви елементи одрживог раста који на дужи рок могу да дају високе стопе, а с друге стране да расте и животни стандард и да очувате животну средину. Једноставно, то је трилема на коју у овом тренутку нико нема одговор, а проблем је у томе што таква ситуација успорава економија, људи остају без посла, поготово након короне, и даље се осећају последице, као и последице енергетске кризе 2022., и конфликта у Украјини и на Блиском истоку, све су то глобални изазови”, истиче Мали.

Додаје да Србија одлично одолева свим изазовима.

“Погледајте Србију. Није случајно да је заменик директора ММФ господин Бо Ли јуче рекао да је Србија светла тачка када погледате глобалну светску економију. Наша економија расте, 4,3 посто је стопа раста у првој половини ове године, друга смо најбрже растућа економија у Европи. За разлику од других земаља, за разлику од глобалне економије, Србија расте. Настављамо са реформама, удео јавног дуга у БДП-у износи 46,5 одсто, што је испод нивоа Мастрихта, оно што глобална економија не може да уради, једна мала Србија врло успешно ради. Србија је показала како може да се води одговорна економска политика и како кроз такву економску политику можете да постижете добре резултате. И оно што је посебно важно, имамо изворе раста”, каже министар.

Истиче да, од када је Србија добила инвестициони кредитни рејтинг, инвеститори показују још веће интересовање.

“То нам је потврда да смо на добром путу. Сада су инвеститори много сигурнији, много смо атрактивнији за улагање, то за наше грађане значи више радних места, веће плате и пензије, више инвестиција, и желим да грађани Србије знају- на добром смо путу, имамо јасну визију, и то кажу кредитне рејтинг агенције, то кажу ММФ и СБ, најеминентње и најстроже финансијске институције у свету”, истиче Мали.

Објашњава да Србија има јасан циљ.

“Ми смо јасно рекли, Србија 2027- хоћемо да уложимо 18 милијарди евра да подигнемо квалитет инфраструктуре, градимо нове километре ауто-путева, брзих саобраћајница, градимо брзе пруге, болнице, школе, енергетска постројења, све оно што је неопходно да се подигне квалитет живота грађана Србије. Тако чините своју економију атрактивнијом, привлачите нове инвеститоре, отварате нове фабрике. Имамо рекордно ниску незапосленост, рекордно високу запосленост, као и директне стране инвестиције, све оно што не осликава светску економију данас, осликава српску економију. То је добро за нас. Наравно, питање је како ће се светска економија снаћи у наредном периоду са свим изазовима, а на нама је да водимо своју политику, да пратимо свој циљ, а то је Србија 2027, домаћини смо Експа 2027. као највећег светског догађаја. Водимо врло одговорну економску политику и драго ми је што смо овде чули похвале од најважнијих институција у светској економији”, закључио је Мали.

Годишњи састанак ММФ-а и Светске банке почео је у понедељак, 21. октобра и трајаће до сутра.

Сличне теме

Представљен пројекат успостављања Националног једношалтерског система

Представљен пројекат успостављања Националног једношалтерског система

Позив на вебинар еАкцизе

У четвртак вебинар о еАкцизама

Мали: Закон о подршци младима за куповину првог стана је закон за будућност

Мали: Закон о подршци младима за куповину првог стана је закон за будућност