Читај ми

Мали: Србија напредује у фискалној координацији са ЕУ

Република Србија је, пре рока, испунила своје обавезе у области међународне пореске сарадње и транспарентности у размени пореских података, како би се ускладила са принципима доброг управљања порезима Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) и Европске Уније (ЕУ), а због чега је скинута са европске листе јурисдикција које не сарађују у пореској материји (тзв. европска „сива листа пореских оаза“).

У образложењу, које је објавио Савет министара ЕУ, написаног на основу оцене и препоруке ОЕЦД, наводи се да је Србија скинута са те листе и подсећа да је Србија у јулу 2019. године потписала Конвенцију о мултилатералној административној сарадњи (MAC), која је касније потврђена у Скупштини Србије

Наведено је, од стране ОЕЦД и ЕУ, да је Република Србија, заједно са великим бројем других држава и јурисдикција, на добром путу, у међународним напорима у борби против пореске евазије, што свакако треба поздравити и испратити и у домаћој стручној јавности.

„Та вест је доказ да убрзано спроводимо реформе и усклађујемо наш порески систем са европским и светским стандардима. Снага пореског система једне земље, огледа се у доношењу и спровођењу применљивих прописа, добро успостављеном систему надзора и контроле, и могућности управљања ризицима. На томе смо вредно радили и због тога ово сматрам великом наградом за уложени труд“, оценио је министар финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали.

Он је нагласио да Влада Републике Србије успешно спроводи преузете обавезе на побољшању оквира пореске политике, као и обавезе у погледу брзе размене информација, а у складу са међународним стандардима.

„Уверен сам да ће ова вест, као и све добре вести које су стизале ових дана са разних страна света, и од различитих институција, додатно потврдити поверење међународне инвестиционе јавности да улажу у нашу земљу и да поред правне, осете и пореску сигурност и шта заправо значи равноправан фискални третман на тржиштима ЕУ и Србије“, рекао је Мали.

Министар истиче да је ово само део слагалице, који треба да доведе до комплетне фискалне усаглашености и интеграције у ЕУ.

„На тај начин се отклањају пореске препреке слободног кретања робе и капитала, а све у циљу остваривања бољег функционисања тржишта. Пореска хармонизација, односно смањивање разлика између пореских система и размена информација између пореских власти, чини пореске системе транспарантнијим. Управо то је циљ ове реформе“, оценио је Мали.

Листа коју формира ЕУ доприноси сталним напорима у спречавању избегавања пореза и промовисању принципа доброг управљања као што су пореска транспарентност, поштено опорезивање или међународни стандарди против ерозије пореске основице и пребацивања профита.

ЕУ је у децембру 2017. године израдила „црну“ и „сиву“ листу пореских оаза, након што су откривени сложени маневри којима компаније и богати појединци настоје да смање пореске обавезе. Место на „црној“ листи за државе значи лошу репутацију и строже контроле у трансакцијама са ЕУ.

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура