Мали: Србија још један корак ближе инвестиционом рејтингу
Агенција за оцену кредитног рејтинга Moody’s Ratings је потврдила кредитни рејтинг Републике Србије на нивоу „Ba2“ и повећала изгледе са стабилних на позитивне, што је за Србију још један помак напред ка жељеном инвестиционом рејтингу, изјавио је данас први потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали.
Оцена Moody’s агенције долази након што су и две друге реномиране рејтинг агенције, S&P Global Ratings и Fitch Ratings, истим изгледом оцениле Србију раније ове године.
„То значи да нас у овом тренутку три велике рејтинг агенције виде као земљу која побољшава своје економске параметре, даје позитивне сигнале инвеститорима и може да обезбеди макроекономску стабилност, неопходну за даљи раст инвестиција“, рекао је Мали и оценио да су овакве добре вести потврда Србији да настави започете реформе и агенду раста.
Он је додао и да са новим изворима раста које стално ствара, Србија ствара инвестициони амбијент који ће је пласирати на врх листе земаља пожељних за улагање.
„Све то је резултат свега што смо урадили у претходној деценији. Дошло је време за признање нашег рада и труда. Поносни смо на ове резултате, које цео свет види“, оценио је министар финансија.
У извештају Moody’s Ratings агенције истиче се да је одлука о повећању изгледа кредитног рејтинга Републике Србије уследила након континуираног јачања економске и фискалне снаге, константног раста БДП-а и побољшаних фискалних перформанси, које превазилазе очекивања агенције. Наводи се и да је кредитни рејтинг Србије подржан смањењем фискалних ризика у енергетском сектору државних предузећа и константним напретком у структурним реформама у оквиру аранжмана са ММФ-ом.
Након раста БДП-а од 2,5 одсто у 2023. години, Агенција предвиђа да ће се реални раст БДП-а повећати на 3,8 одсто у 2024. и 4,2 процента у 2025. години, те да ће углавном бити вођен снажнијом домаћом тражњом, подржаном нижом инфлацијом, повољном динамиком тржишта рада и повећањем инвестиција.
Агенција оцењује и да би план развоја Владе Републике Србије могао допринети расту БДП-а изнад очекивања Агенције, уколико сe фокусира на инвестиције за решавање инфраструктурних недостатака.
„Реализација Пројекта 'Скок у будућност - Србија ЕКСПО 2027', довешће до повећања капиталних инвестиција у периоду 2024 - 2027. године. Снажан учинак у оквиру садашњег Stand-by аранжмана са ММФ-ом, помогао је Србији да очува макроекономску стабилност, учврсти фискалну политику и одржи ликвидност на високом нивоу. На крају јула 2024. године резерве на рачуну су износиле чак 8,5 одсто БДП-а, док су на крају 2023. године износиле 5,5 одсто“, наводи се у извештају.
Агенција Moody’s Ratings предвиђа да ће фискални дефицит остати на 2,2 одсто БДП-а у 2024. години и достићи 2,5 одсто БДП-а у 2025. години уз наставак постепеног смањења фискалног дефицита.
Moody’s Ratings констатује да је учешће јавног дуга у БДП-у смањено са 57,8 одсто у 2020. на 52,3 одсто у 2023. години и очекује да ће у наредним годинама доћи до даљег смањења, тако да ће на крају 2025. године износити 51,7 одсто, а 2027. године 50 одсто.