Читај ми

Мали: Спремни смо да се са проблемима безбедности и криминала ухватимо у коштац

Споразум о успостављању и развоју Национално-криминалистичко-обавештајног система (НКОС) потписан је данас у Палати Србија, а требало би да омогући електронску размену података између надлежних институција у циљу брже и ефикасније борбе против организованог криминала и корупције.

Споразум су потписали министри у Влади Републике Србије Синиша Мали, Нела Кубуровић и Небојша Стефановић, као и републички јавни тужилац Загорка Доловац, директор Канцеларије савета за националну безбедност и заштиту тајних података Горан Матић, директор Агенције за борву против корупције Драган Сикимић и први заменик тужиоца за организовани криминал Јасмина Миловановић Ганић.

Министар Мали изјавио је након потписивања да је Србија посвећена борби против прања новца и финансирања тероризма и најавио бројне законодавне активности у тој области у наредном периоду.

“Србија је посвећена борби против прања новца и финансирања тероризма. Наша земља је у последње време веома активна када је реч о доношењу одговарајућих закона и подзаконских аката, али и када је реч о оснаживању капацитета својих институција у тој борби. Због тога овај споразум посматрам шире и сматрам да је он прави пример заједничке сарадње и израз спремности да се са проблемима безбедности и криминала, озбиљно ухватимо у коштац”, рекао је Мали након потписивања Споразума о сарадњи на успостављању и развоју Националног криминалистичко-обавештајног система у Палати Србија.

Мали је, као председник Кординационог тела за спречавање прања новца и финансирања тероризма најавио бројне законодавне активности у будућности.

„Као председник Координационог тела за спречавање прања новца и финансирања тероризма, могу да гарантујем али и најавим бројне неопходне законодавне активности у овој области, међу којима ће већ до краја године, бити и усвајање нове Стратегије за спречавање новца и финансирање тероризма. То је веома важан документ за који ћу се заложити да се спроведе у пракси. Такође, Управа за спречавање прања новца ради нови извештај о напретку Србије, који ће се наћи на следећој седници Манивала у децембру ове године“, казао је он.

Министар је подсетио на недавно објављену, али такође веома важну информацију, да је Србија скинута са тзв. „сиве листе“ ФАТФ у јуну ове године, што је за нашу земљу огроман успех. То значи и да испуњавамо услове за отварање важних поглавља у преговарачком процесу са Европском унијом, оценио је он.

„За мене, као министра финансија, ова одлука ФАТФ, вишеструко је значајна јер је она и добар сигнал за инвеститоре, који су већ препознали Србију као одличну инвестициону дестинацију. То што инвеститори код нас долазе и што су у првих шест месеци ове године уложили 1,9 милијарди евра инвестиција, само је доказ да они верују и у правну сигурност њихових улагања. Јер, знамо, озбиљни инвеститори, који поштују законе, послују само у државама где правно могу да заштите своје улагања. Наравно, на нама је да очувамо стечену позицију и још пуно тога да урадимо, али сам сигуран да ћемо стабилан пословни амбијент осигурати и у будућности“, додао је он.

Мали се осврнуо на рад управа Министарства финансија, чије ће ангажовање допринети даљем развоју Националног криминалистичко-обавештајног система.

Министар Мали је нагласио да Министарство финансија непрестано ради на унапређењу ИТ система и повезивању својих управа и релевантних институција у један умрежени ИТ систем, који функционише на непрестаној размени информација. „Све већи обим вирутелног и електронског плаћања као и електронске трговине, пред законодавце је поставило нове изазове а то је припрема прописа у складу са модерним технолошким променама“, закључио је он.

Развој Националног криминалистичко-обавештајног система (НКОС) део је обавеза које Србија треба да испуни у оквиру Поглавља 24, а односи се на правду, слободу и безбедност.

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић оценио је да је потписивање данашњег споразума важан корак за Србију на путу ка пуноправном чланству у ЕУ и достизању високих европских стандарда.

Како је рекао, то је корак који је, пре свега, усмерен према грађанима Србије и њиховој безбедности и сигурности.“Формирање система омогући ће дигитализацију наших база података о организованим криминалним групама и размену информација између свих надлежних институција“, рекао је Стефановић.

Министарка правде Нела Кубуровић рекла је да је успостављање националног криминалистичко-обавештајног система била једна од обавеза наше земље у оквиру Поглавља 24 и да је протокол који су министарства правде и унутрашњих послова потписали 2017 био је на неки начин претече данашњем споразму и да два министарства и тужилаштво и полиција дуже од две године електронски размењују податке. “Било је потребно да заменимо писмено дописивање, пре свега евиденције о пребивалиштима, као и да полиција има увид у базу нашег министарства. За две године у базу података о пребивалишту има више од 640.000 уписа што говори о томе колика је уштеда у времену и краће трајање поступака у тужилаштву“, навела је Кубуровић.

Догађају у Палати Србија присуствовали су још шеф Делегације ЕУ Сем Фабрици као и амбасадор Краљевине Шведске у Србији Јан Лундин.

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура