Читај ми

Мали: Са Саудијском Арабијом потписана три споразума вредна 205 милиона долара

1/4

Први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали потписао је данас са извршним директором Фонда за развој Саудијске Арабије Султаном Абдулрахманом Ал-Маршадом три споразума из области науке, пољопривреде и енергетике, укупне вредности 205 милиона долара. 

Мали и Ал-Маршад потписали су споразуме који се односе на Пројекат изградње БИО4 кампуса, Програм јачања инфраструктуре за наводњавање и Пројекат оператера преносног система ЕМС (фаза 1).

Министар је истакао да му је задовољство што је угостио делегацију из Саудијске Арабије, те да њихова посета доноси три велика и важна пројекта нашој земљи. 

Како је рекао министар, један споразум ће помоћи финансирање изградње БИО4 кампуса, највећег кампуса, института за биотехнологију у овом делу Европе.

„У кампусу ће се налазити седам факултета, девет научно–истраживачких центара, око 300 лабораторија... То ће бити највећи кампус те врсте у овом делу Европе и велики корак напред за нашу Србију. То је и потврда и позив младима да остану и своју будућност пронађу овде, да заједно са привредом, са нашим привредницима, раде на разним научним, истраживачким пројектима, на ономе што доприноси иновацијама, на новим технологијама и даљем расту и развоју наше економије“, рекао је Мали.

Министар је истакао и да ће део новца бити искоришћен за унапређење система наводњавања у Србији. 

„Били смо сведоци сушне године и зато је важно да даље инвестирамо у системе за наводњавање, па ћемо део новца од 205 милиона долара искористити за то“, рекао је Мали.

Трећи Споразум односи се на улагање у Електромреже Србије, односно у далековод од Пожаревца до Јагодине као један део Трансбалканског система.

„Настављамо са свим важним пројектима за даљи раст и развој наше економије. Услови овог зајма су повољни и то је оно што нам је потребно“, рекао је Мали.

Како је навео, пројекти ће се финансирати по каматној стопи од 2,5 одсто у њиховој локалној валути која је повезана са доларом.

„Тиме показујемо да водимо рачуна и о нашем јавном дугу и о макроекономској стабилности, а са друге стране, то показује и наклоност и пријатељство које су наши пријатељи из Саудијске Арабије показали када су решили да заједно са нама финансирају ова три важна пројекта. Надам се да ћемо након овога отворити врата даљој сарадњи Саудијске Арабије и Србије“, рекао је Мали и навео да је Србији потребно да гради пријатељства са што већим бројем земаља.

Министар је госте упознао и са тренутном економском ситуацијом у Србији.

„Србија је друга најбрже растућа економија у Европи у првој половини ове године. Имамо рекордно високу стопу запослености, рекордно ниску незапосленост, рекордне директне стране инвестиције. Улажемо пуно и домаћини смо Експа 2027. године“, рекао је Мали.

Он је подсетио и да је Саудијска Арабија домаћин великог Експа 2030. године.

„Пуно тога ћемо радити заједно“, истакао је министар, и додао да се наставља и са инвестицијама у оквиру Пројекта „Скок у будућност - Србија 2027“. 

Он се осврнуо и на нови аранжманом са ММФ, те добијање инвестиционог кредитног рејтинга што је, поновио је, резултат свега до сада урађеног и потврда да је Србија на добром путу. Отварање врата Саудијској Арабији и другим земљама, али и инвеститорима из целог света, додатно потврђује да се Србија променила и да се мења на боље, сматра Мали.

Извршни директор Фонда за развој Саудијске Арабије Ал-Маршад истакао је да је споразум који се фокусира на унапређење наводњавања и пољопривредне инфраструктуре у различитим деловима Србије вредан 75 милиона долара.

„Други споразум, у износу од 65 милиона долара, намењен је изградњи БИО4 кампуса, док трећи, такође вредан 65 милиона долара, има за циљ проширење енергетске инфраструктуре кроз развој трансмисионог система фазе 1 за Електромрежу Србије“, рекао је Ал-Маршад.

Он је оценио да ће три пројекта имати далекосежне бенефите на развој Србије, оснажујући пољопривреду, сигурност хране и обезбеђујући стабилан и одржив енергетски приступ.

Ал-Маршад се захвалио првом потпреседнику Владе на дочеку и изразио наду да ће пројекти служити као покретачка снага за позитивне промене и одрживи развој Србије.

Потписивању споразума присуствовали су и министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић, директорка ЕМС-а Јелена Матејић, директорка БИО4 кампуса Смиљања Кривокућа, представници Министарства рударства и енергетике и Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, као и представници делегације Саудијског фонда за развој.

Сличне теме

Представљен пројекат успостављања Националног једношалтерског система

Представљен пројекат успостављања Националног једношалтерског система

Позив на вебинар еАкцизе

У четвртак вебинар о еАкцизама

Мали: Закон о подршци младима за куповину првог стана је закон за будућност

Мали: Закон о подршци младима за куповину првог стана је закон за будућност