Мали са директором Светске банке: Борићемо се да Србија буде домаћин годишњег скупа ММФ и СБ
Први потпредседник Владе Србије и министар финансија Синиша Мали састао се данас у Вашингтону са председником Групације Светске банке Аџаја Бангом, у седишту Светске банке, у оквиру састанка Конституенце, којој припада и Србија.
Мали је истакао да су разговарали о најважнијим темама које се тичу светске економије, а пре свега о утицају царина и трговинског рата између САД, Кине и ЕУ, али и о кандидатури Србије да буде домаћин годишњег скупа ММФ и СБ 2029. године.
“Веома важан и конструктиван састанак са председником Групације Светске банке Аџаја Бангом, не дешава се често да имате прилику са њим да разговарате о најважнијим темама које тренутно утичу на светску економију. Питања су била око утицаја тарифа односно трговинског рата измедју Кине и Америке, Европске уније, о начину на који то утиче на економије осталих земаља, укључујући српску”, рекао је Мали.
Истакао је да су теме састанка биле и енергетска независност и развој нуклеарне енергије.
"Као што знате и ми желимо у неком тренутку да уђемо у то како бисмо обезбедили стабилно снабдевање електричном енергијом наше привреде, наших домаћинстава. Било је питања и око утицаја вештачке интелигенције на креирање нових радних места, као што знате, роботи, вештачка интелигенција, то је нешто са чим морате да рачунате у будућности и то су ствари које наравно обликују и неки даљи наш развој. Имао сам прилику да Бангу подсетим и на успехе које је наша економија направила, да смо међу три најбрже растуће економије у Европи, да смо прошле године то били а бићемо и ове године, као и да смо сачували макроекономску стабилност", рекао је Мали.
Министар је пренео да је за њега посебно важно што је на састанку указао да ће Србија бити домаћин специјализоване изложбе Експо 2027. године.
"Све земље које су данас биле присутне на састанку су, иначе, потврдиле своје учешће на Експу 2027. године, осим Пољске, али сам добио уверавање од њиховог министра финансија да ће и Пољска прихватити учешће на Експу, што је веома важно. То је највећи догађај на свету те године и оно што је и председник Светске банке рекао, то је прилика да се окупимо након, како се сви надамо, завршетка конфликта у Украјини, као и завршетка свих ових разговора и изазова око трговинских санкција које су се десиле у последњих пар месеци", рекао је Мали и додао да је циљ да будемо најбољи могући домаћини Експа 2027. што је основа за даљи убрзани раст и развој Србије.
"Дакле, 2027. године, када завршимо Експо, тада смо на пола пута, али тада смо створили јаку базу за убрзани раст наше земље и то је економска политика коју спроводимо годинама уназад”, истакао је Мали.
Како је нагласио, друга важна ствар је да је Србија формално поднела кандидатуру да буде домаћин годишњег састанка ММФ и Светске банке 2029. године.
“То нам је још једна приилика да будемо центар света, да окупимо елиту када су финанасијске институције у питању, а последњи пут када је тај састанак био у нашој земљи, то је било давне 1979. године. Мени је господин Банга данас рекао да има још неких земаља које су исказале заинтересованост да буду домаћини годишњег састанка ММФ и Светске банке 2029. године, а ја сам на то одговорио да је била јака конкуренција и када смо се борили за Експо, када је једна мала Србија победила једну Америку, Тајланд, једну Аргентину, Шпанију, тако да ћемо се борити да победимо и када је кандидатура за годишњи састанак ММФ и СБ у питању”, каже Мали.
Подсетио је на јучерашње разговоре са потпредседницом Светске банке за Европу и Централну Азију Антонелом Басани, истакавши да је 4,5 милијарди евра укупан портфолио пројеката које Србија ради са Светском банком.
“Светска банка је друга најважнија финансијска институција на свету и кроз рад са њом стварамо кредибилитет и за друге инвеститоре и даља улагања и реализацију пројеката који се односе и на даљи развој наше пољопривреде, на улагање у ИТ индустрију, реструктурирање наше Пореске управе, на улагање у енергетику, поготово енергетску ефикасност, тако да сам баш задовољан портфолијом који имамо са Светском банком и начином на који полако, али сигурно, спроводимо реформе у скоро свим областима", рекао је Мали.
Заменику генералног директора ММФ-а Бо Лију, представио је, каже, све економске резултате Србије у протеклих неколико година, укључујући и резултате успешне сарадње са том институцијом.
"Ми имамо нови трогодишњи аранжман са Међународним монетарним фондом. Фокус тог аранжмана је очување фискалне дисциплине, дакле не више од три одсто дефицита на годишњем нивоу, уз, наравно, велика улагања у инфраструктуру, пројекат “Скок у будућност Србија 2027”, раст и плата и пензија и минималне зараде, али с друге стране и да улажемо у нашу путну инфраструктуру, енергетику, пољопривреду, здравство, све оно што је у том програму и што треба да доведе да Србија 2027. године потпуно другачије изгледа, да подигнемо квалитет инфраструктуре, да подигнемо квалитет живота грађана Србије", истакао је Мали.
Према његовим речима, Србија је од земље која је била на ивици банкрота 2012. године, одговорном економском политком Владе, дошла до земље која је у топ три земаља са најбрже растућом економијом у Европи.
“Све смо то успели упркос спољним изазовима, попут рата у Украјини и трговинских ратова, видите сада и ове проблеме између Индије и Пакистана, дакле, све то доводи до неизвесности и успоравања светске привреде, а с друге стране имамо унутрашње тензије, блокаде, које такође утичу на успоравање наше привредне активности и с тим морао да се изборимо. У сваком случају, основа наше економске политике је и даље снажна, приоритет су и даље улагања у инфраструктуру, убрзани раст животног стандарда, и важно је и добро да све то виде и ММФ и Светска банка, добро је да то види и велики број инвеститора који су присутни овде на заседању у Вашинготину, а на нама је само да наставимо да се одговорно понашамо и да у наредном периоду, упркос изазовима, покушамо и даље да подижемо наш кредитни рејтинг како бисмо смањили трошкове задуживања, постали још атрактивнији за инвеститоре и привукли још више инвестиција у нашу земљу”, закључио је први потпредседник Владе.
Министар ће се састати и са светским инвеститорима који улажу у наше обвезнице и представити им потенцијале Републике Србије за улагања.
Пролећно заседање ММФ-а и Светске банке траје до 26. априла.