Читај ми

Мали: Прва исплата помоћи младима 16. децембра

Потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали најавио је данас да прва исплата помоћи младима од 16 до 29 година у износу од по 5.000 динара почиње 16. децембра.

"Прва исплата креће дан по завршетку пријаве, а она ће трајати од 1. до 15. децембра. Након тога, у следећих два-три дана, исплатићемо помоћ свима који се пријаве, а испуњавају услове", рекао је министар гостујући у јутарњем програму телевизије Пинк.

Поновио је да за ову помоћ сви млади треба да се пријаве, без обзира на то да ли су се раније пријављивали, и да је то неопходно урадити преко портала Управе за трезор. Министар је истакао да је помоћ за младе укључена у ребаланс буџета и да су изузетно позитивне реакције.

“Млади ће то искористити за дочек Нове године, потрошиће на родитеље, пријатеље, а ми ћемо кроз ПДВ тако вратити део новца у буџет. Друга важна ствар у ребалансу јесте новац који издвајамо за наше пензионере” истакао је Мали. 

Он је подсетио да ће пензионери већ у децембру имати веће пензије, док ће од 1. јануара додатно бити повећане - што ће укупно бити повећање од 20.8 одсто.

“Стиже и повећање плата за војнике од 25 одсто, то је, ако се не варам, највеће повећање плата у војсци икада. Осим што улажемо у оружје и опрему, улажемо и у наше војнике. И већ смо усвојили одлуку да се повећава минимална зарада за 14.3 одсто. Први пут минималац ће бити већи од 40.000 динара. Подсећања ради, 2012. године минималац је био 15.700 динара. И то смо све постигли упркос огромним изазовима са којима се суочавамо “, истакао је Мали.

Потпредседник Владе је истакао да је држава и кроз велике кризе успела да одржи привреду и оствари економски напредак. 

"Свака неизвесност, попут ситуације у Украјини, утиче на економију и финансије и сваку препреку покушавамо да избегнемо", рекао је Мали. Нагласио је да се Србија развија убрзано и да ниједан инвестициони пројекат није заустављен. 

“То ми је посебно важно, ви сада имате радове на Моравском коридору, деоницама Иверак-Лајковац, Сремска Рача-Кузмин, као и на многим другим деоницама. Имамо довољно новца на рачуну, све обавезе плаћамо у дан и динар, и ниједну инвестицију нисмо зауставили. Захваљујући спроведеним реформама, створили смо довољну резерву да можемо да реагујемо у кризи. Имамо стабилну стопу раста, позитивну, када су већ многе веће земље ушле у рецесију. Да подсетим, имамо и најнижу стопу незапослености икада. Ова година за нас је била веома изазовна, а да подсетим и да смо током пандемије корона вируса уложили 8.8 милијарди евра кроз исплату минималних зарада и гарантне шеме, а на све то смо набављали респираторе, вакцине и све што је требало”, рекао је Мали.

Министар каже да је рат у Украјини довео до тога да се цео свет суочава са огромним несташицама. 

“Ми смо до пре две године сматрали да је струја дата, да се подразумева, као и гас. И видите како један конфликт изазове огромну промену. За нас је најважније да се боримо за мир и стабилност, да отварамо нове путеве и фабрике. Не заустављамо ни градњу метроа. За све има новца уколико се понашате одговорно”, рекао је министар.

Истакао је да цео свет улази у изазовни период, а да се Србија носи боље с кризом него много развијеније земље.

"Радимо све да животни стандард расте. Кад погледамо глобалну кризу после ковида, проблеме у ланцима снабдевања, енергетску кризу - све цене су отишле у небеса - видите да свет улази у изазовни период. А Србија се носи боље него многе развијеније земље од нас", каже Мали. 

Понавља да су складишта гаса пуна и да имамо довољно за два месеца гаса ако се сваки доток ка Србији заустави. Додао је да је код нас цена струје најнижа у Европи, као и цена гаса.

Министар је нагласио да је држава, као и сваки пут, преузела највећи терет кризе на себе. Објашњава да ребалансом имамо за ову годину 180 милијарди динара више прихода у буџету него што смо планирали, и да Србија има здраву економију.

“Морам да поменем и две велике реформе. Е-фискализацију и увели смо Е-фактуре. Бавимо се озбиљним реформама и остварујемо озбиљне резултате. Одржали смо финансијску стабилност. Нама је удео јавног дуга 53,7 одсто, што је далеко испод нивоа Мастрихта. А просек ЕУ је сада 100 одсто. И то све упркос давањима за корону, упркос енергетској кризи”, каже Мали.

Он је такође истакао важност новог споразума са ММФ-ом.

"Реакција тржишта капитала је била позитивна. То је сјајна вест, и невиђена брзина преговора, као и посвећеност даљим реформама и одговорној економској политици. Ми смо рекли да планирамо дефиците, али смо истакли да нећемо ићи изнад стопе дуга која је прописана Мастрихтом. Ми од тога не одустајемо, то је пример одговорне економске политике", рекао је он. 

Сличне теме

Мали: Србија од ММФ добила подршку за све што је до сада урадила

Мали: Србија од ММФ добила подршку за све што је до сада урадила

Мали у Вашингтону: Српска економија расте, следеће године инвестициони рејтинг

Мали у Вашингтону: Српска економија расте, следеће године инвестициони рејтинг

Синиша Мали: Радови на пројекту метроа и пре рокова

Синиша Мали: Радови на пројекту метроа и пре рокова