Читај ми

Мали: Почиње исплата субвенција за прелазак на нови модел фискализације

Министар финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали је истакао да данас почиње исплата субвенција за прелазак на нови модел фискализације, односно за замену фискалних каса, обвезницима који су се пријавили за субвенције. 

„Држава је обећала да ће сносити све трошкове, а то подразумева 100 евра по продајном месту и 100 евра по фискалном уређају. Пријављивање траје до краја јануара, преко портала Пореске управе. Данас ће новац добити обвезници који су се до петка пријавили. Обећали смо да ћемо исплаћивати сваке недеље субвенције, и сада испуњавамо то обећање, у дан и у динар. Ова исплата предвиђена је за покривање трошкова за набавку нових фискалних уређаја, за нови систем који је флексибилан, а фискални уређај може бити и мобилни телефон и таблет“, рекао је Мали гостујући на телевизији Прва.

Објаснио је да је Привредна комора проценила да ће на овај начин привреда може да уштеди око 10 милиона евра годишње, јер неће бити више папирних ролни, обавезних сервиса и сл.

„Сваки купац ће моћи да провери рачун који добије преко QR кода, што отвара могућност да нам и грађани помогну у сузбијању сиве економије. Уз е—фактуре од следеће године, е-отпремнице које почињу да се примењују 2023. године, ово је систем који ће нам умногоме помоћи у борби против сиве економије. Биће готово немогуће пословати нелегално. Дакле, или ће радити у складу са законом, или ће бити у црној зони што је онда тема за тужилаштво. Желимо да нам привреда буде конкурентнија, атрактивнија и да идемо у корак са светом“, напоменуо је Мали.

Министар финансија се осврнуо на помоћ коју је прошле и ове године држава определила за привреду и грађане, како би помогла у спречавању последица пандемије вируса корона.

„То је озбиљна економска политика. Србија је реаговала правовремено, са пуно новца и показала да је стабилна. Уложили смо осам милијарди евра како бисмо помогли и привреду и грађане. Погледајте резултате – прошле године пад је био 0,9 одсто, а ове године ММФ пројектује раст 6,5 процената. Ми кажемо да ће раст бити најмање 7 одсто. У највећој економској кризи икада, Србија ће прошле и ове године имати кумулативно један од три најбоља резултата у Европи. Важно је напоменути да смо остварили за милијарду и по евра бољи резултат него што је планирано, а сутра је ребаланс буџета на дневном реду у Скупштини. Економија нам се брже опоравља, и показало се да смо били у праву што издвајамо више новца за капиталне инвестиције. Плате расту из месеца у месец, а у децембру очекујемо да ће просечна зарада бити између 618 и 620 евра“, истакао је Мали.

Напоменуо је и да је последица огромног улагања новца у подршку привреди и грађанима задржавање производних капацитета, очување радних места, али и смањење пројектованог дефицита на 4,9 одсто.

„Јавни дуг нам је стабилан и на крају године ће бити 58,2 одсто, што је далеко од нивоа који прописује Мастрихт, а који прописује границу од 60 процената у односу на БДП. Пратио сам резултате у Европској унији, где је у просеку удео јавног дуга у БДП-у 97 одсто. Дакле, разлика је огромна“, рекао је Мали.

Сличне теме

Синиша Мали: До краја године просечна плата 920 до 930 евра

Синиша Мали: До краја године просечна плата 920 до 930 евра

Мали: Радови на изградњи ЕКСПО комплекса теку по плану

Мали: Радови на изградњи ЕКСПО комплекса теку по плану

Синиша Мали: Нећемо одустати од политике раста, од 1. маја јефтинији гас за привреду

Синиша Мали: Нећемо одустати од политике раста, од 1. маја јефтинији гас за привреду