Читај ми

Мали: Почиње друго коло наградне игре "Узми рачун и победи", прво извлачење 26. октобра

1/3

Први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали данас је најавио почетак другог кола наградне игре "Узми рачун и победи", у оквиру кога ће прво извлачење срећних добитника бити одржано у суботу, 26. октобра, и истакао да заједно са грађанима држава наставља борбу против сиве економије. 

Мали је на конференцији за новинаре у Палати „Србија“ навео да ће у оквиру овог кола наградне игре бити додељено десет станова у Београду, у насељу Земунске капије. Рекао је и да ће последње извлачење у другом колу бити одржано у суботу, 23. новембра. 

Он је подсетио да је прво коло наградне игре, које је завршено у јуну, постигло значајан успех, и истакао важност наставка подстицања грађана да узимају фискалне рачуне, што доприноси борби против сиве економије и јачању државног буџета.

„Важно је да наставимо да градимо свест грађана о значају борбе против сиве економије. Сваки фискални рачун који узмемо показује да смо уређенији и успешнији, а то на крају доводи до већих прихода у буџет. Када не узмете рачун, корист има само онај који га није издао, а сви остали, укључујући грађане Србије, губе. Зато стално наглашавамо колико је важно борити се против сиве економије и на тај начин радити на изградњи боље Србије“, рекао је министар, који је позвао грађане на активно учешће у наградној игри. 

Мали је подсетио да је наградна игра у потпуности дигитализована, као и да је на апликацији „Узми рачун и победи“ отворено око 555.000 налога грађана. Подсетио је и да сваки грађанин у апликацији, поред свог, може да отвори још четири налога, што омогућава млађима да помогну старијима у уносу рачуна, уколико је то потребно.

„Тренутно имамо око 150 милиона рачуна у систему и око 180 милиона јединствених кодова“, навео је он, и објаснио да они који плаћају картицом имају већу шансу да буду извучени јер им за плаћање картицом припадају два кода, а све у циљу борбе против сиве економије и подстицања безготовинског плаћања.

Мали је истакао и да ће сви рачуни који су до сада регистровани бити укључени у извлачење у другом колу.

Указујући на важност сузбијања сиве економије, министар је нагласио да је у претходном периоду постигнут значајан напредак на том пољу, у чему важну улогу имају нови системи е-фискализације и е-фактура.

Према његовим речима, са реформама се наставља, и уводе се електронске отпремнице и систем е-акциза, што ће утицати на даље сузбијање сиве економије.

"Велики део посла је већ урађен, али још много тога остаје да се постигне. Нулта толеранција према сивој економији мора бити наш циљ," рекао је Мали. 

Он је рекао да Србија има јасно дефинисану стратегију за борбу против сиве економије до 2025. године, да ће наредне седмице бити обележена десетогодишњица борбе против сиве економије и нагласио да је сарадња свих грађана кључна за постизање успеха. 

Министар финансија се захвалио свим учесницима у пројекту, и још једном изразио очекивање да ће грађани наставити да учествују у наградној игри и да редовно узимају фискалне рачуне.

Председник ПОС Програма, Иницијатива Бољи начин и члан Извршног одбора НЛБ Комерцијална банка Владимир Бошковић изразио је задовољство што су удружене снаге на једној подстицајној и позитивној иницијативи која има снажан друштвени утицај попут наградне игре „Узми рачун и победи“.

„Најновија истраживања показују да, у случају када траже рачун, око једне четвртине грађана то чини управо због ове наградне игре, што доказује њен огроман едукативни и мотивациони значај“, рекао је Бошковић.

Он је истакао и да увођење новине да безготовинска плаћања доносе дуплу шансу за освајање награда представља важан подстицај за грађане и за мале бизнисе да пређу на електронска плаћања у што већем броју, што није само практичније и безбедније, већ доноси огромну корист за целокупно друштво и за нашу економију, јер свака дигитална трансакција доприноси транспарентнијем праћењу новчаних токова чиме се сузбија сива економија и јача фискални систем.

Он се захвалио Влади Србије, првом потпредседнику Владе Синиши Малом и Пореској управи на отворености за сарадњу са привредом и честитао им на резултатима постигнутим на пољу дигитализације, сузбијању сиве економије и јачању пореског морала у Србији.

Директор Ипсоса Предраг Курчубић, који је представио истраживање о ставовима грађана и привреде о сивој економији у 2024. години, рекао је да 61 одсто предузећа у Србији каже да су услови пословања добри.

Резултати овогодишњег истраживања показују да већина испитаних предузећа оцењује услове пословања у Србији као претежно добре. Штавише, у односу на претходни талас, значајно више их сматра да су се услови у последњих годину дана побољшали. 

Истраживање је показало и да више од три четвртине грађана Србије не оправдава постојање сиве економије, што је наставак позитивног тренда из ранијих таласа.

Десет станова који ће бити додељени срећним добитницима налазе се у насељу Земунске капије. Што се тиче њихове величине, два су једноипособна (по 46,7 квадрата), два двособна (по 54 квадрата), пет трособних (72 до 76 квадрата) и један четворособни дуплекс од 102 квадрата.

Укупна вредност наградног фонда, односно десет станова који ће грађанима бити додељени, износи око 1,9 милиона евра.

У наградној игри учествују сви рачуни који су учествовали и у првом кругу наградне игре, а нису извучени, плус рачуни који су послати у међувремену, по завршетку првог круга.

Извлачење добитника станова ће традиционално бити емитовано на Радио-телевизији Србије, суботом од 18 сати.

Сличне теме

Мали: Десет реформи које су кроз борбу против сиве економије довеле Србију до инвестиционог рејтинга

Мали: Десет реформи које су кроз борбу против сиве економије довеле Србију до инвестиционог рејтинга

Министар Мали разговарао са америчким подсекретаром за економски развој и енергетику Фернандезом

Министар Мали разговарао са америчким подсекретаром за економски развој и енергетику Фернандезом

Државни секретар Керекеш у Будимпешти: Проткол за стварање повољнијег пословног окружења

Државни секретар Керекеш у Будимпешти: Проткол за стварање повољнијег пословног окружења