Читај ми

Мали: Нови пакет вредан 250 милијарди динара, досадашња помоћ 8 милијарди евра

1/4

Министар финансија Синиша Мали представио је данас, заједно са председницом Владе Аном Брнабић, нови, трећи економски пакет мера за подршку привреди и грађанима вредан 294,4 милијарди динара, истичући да је ово веома значајан потез Владе у условима неизвесности изазване пандемијом и изразио очекивање да ће пакет пружити додатни импулс привредном расту Србије.

Министар Мали је на конференцији за новинаре подсетио да је овај пакет подршке намењен привреди и грађанима и да заједно са прва два пакета реализована у претходној години, представља новчану подршку привреди и грађанима вредну 953 милијарди динара, што је укупно негде око осам милијарди евра.

Он је рекао да је српска економија потпуно стабилна и да имамо довољно новца да и овог пута подржимо привреду и грађане.

“Влада Републике Србије усвојила је на данашњој седници неопходне правне акте за трећи пакет помоћи привреди и грађанима вредан 249,4 милијарде динара”, изјавио је Мали и истакао да је Србија за досадашњу помоћ добила све похвале међународних кредибилних институција, ММФ-а и Светске банке.

Пре самог представљања новог пакета подршке, министар је саопштио да ће три обвезнице Републике Србије од јуна бити укључене у ЈП Морган индекс земаља у развоју.

„Бавили смо се тиме у протекле две године, не могу да вам објасним колико је то важно за нашу земљу. У тај индекс улазе само обвезнице земаља које су довољно кредибилне и где има довољно ликвидности. То је важно за поверење страних инвеститора, за кредибилитет свих реформи и за нове емисије хартија од вредности, као и за кредибилитет свих пакета помоћи о којима данас говоримо“, рекао је Мали.

Министар је пренео и да је у среду завршена исплата увећаних јануараских пензија за 5,9 одсто свим пензионерима. “Дали смо обећање и испунили га, да ће пензије бити исплаћиване на време и да ће бити увећане”, нагласио је Мали.

Истиче да је, с обзиром на то да се криза у свету продужила, циљ новог пакета помоћи био да се додатно оснажи домаћа привреда.

“Када је реч о новом, трећем пакету подршке привреди и грађанима, он подразумева исплату половине минималне зараде за три месеца за предузетнике, микро, мала, средња и велика предузећа, који запошљавају 1.505.093 запослених. На иницијативу председника Александра Вучића, додали смо на списак и велика предузећа чиме још скоро 300.000 новозапослених добија овакву врсту подршке”, рекао је Мали.

Према његовим речима, прва исплата минималне зараде у оквиру трећег пакета следи 8. априла и односи се на март, а затим следе уплате у мају и јуну. Поновиће се исти принцип као и прошлог пута, који привредници већ добро познају – новац ће бити уплаћен на посебне наменске рачуне које ће за њих отворити Управа за трезор, а одакле ће новац моћи искључиво да се пребаци на рачун запосленог.

„Што се тиче услова за коришћење ових мера, привредници који желе да користе ове мере не смеју да смање број запослених за више од 10% до истека три месеца од исплате последњег минималца, и такође не могу да исплаћују дивиденде, ” нагласио је министар.

Када је реч о пријави за мере, потребно је да се преко једноставног обрасца пријаве на порталу Пореске управе, и то почев од 1. марта.

„Напоменућу и да је потребно да се за сваки месец пријављују, и да за то имају времена до последњег дана у текућем месецу, а да исплата иде наредног месеца. Дакле, привредни субјекти ће се у марту пријављивати за исплату која следи у априлу”, нагласио је он.

Надовезујући се на ову помоћ, Мали је рекао да ће бити обезбеђена још једна додатна цела минимална зарада за запослене у угоститељству, туристичким, рент- а кар агенцијама, као и хотелијерима, лиценцираним туристичким водичима и туристичким пратиоцима, за шта ће се издвојити преко 2 милијарде динара.

„Ова исплата следи у јулу. Такође, у априлу ћемо помоћи градске хотеле са 350 евра по лежају, односно 150 евра по соби”, рекао је министар.

Мали објашњава да је Влада Србије детектовала најугроженије секторе, те ће, каже, бити још једна мера која се односи на посебно угрожен сектор аутобуских превозника. Овом подршком, превозници ће добити додатних 600 евра по аутобусу на период од шест месеци.

„Одобрена средства субвенција уплаћиваће се корисницима на посебне наменске динарске рачуне које ће Управа за трезор отворити за ове потребе. За коришћење ове мере Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре објавиће у наредних 10 дана јавни позив на свом сајту, преко кога ће превозници моћи да подносе захтеве за субвенцију. Очекујемо да се са исплатама почне у априлу,”, прецизирао је Мали.

Говорећи о директној подршци за грађане Србије, министар јеј истакао да је ова мера дала изузетно добре резултате прошле године, када смо за 6.118.911 грађана исплатили једнократну новчану помоћ од 100 евра.

„Управо због оваквих резултата, настављамо и ове године тако што ћемо грађанима који се буду пријавили исплатити укупно 60 евра и то најпре у мају 30 евра, а затим у новембру још 30. Потребно је да се пријаве на исти начин као и прошлог пута, преко портала Управе за трезор или путем кол-центра, а пријава ће почети крајем априла. Као и прошлог пута, пензионери и примаоци новчаних социјалних давања неће морати да се пријављују већ ће бити аутоматски пријављени. Желимо да на овај начин пружимо подршку грађанима, за које је сигурно претходна година била веома тешка, а с обзиром на здравствену ситуацију са корона вирусом”, каже Мали.

Додаје да је за наше најстарије суграђане обезбеђен и додатни новац, тако да ће они у септембру добити додатних 50 евра, што значи да ће укупно у току године добити 110 евра.

Да би се обезбедила додатна ликвидност привреди, каже, измениће се и допунити Закон о гарантној шеми, чиме ће се обезбедити додатних 500 милиона евра за привреднике и продужити њено време трајања. Осим тога, донеће се и нови закон којим ће се кроз гарантну шему у вредности од 500 милиона евра омогућити подршка најугроженијим предузећима.

“Добро смо почели ову годину и када је реч о наплати пореза, с обзиром на то да постоји привредна активност, тако да имамо могућности за то. У јануару имамо суфицит од 13,3 милијарди динара, а планирали смо дефицит од 13,4 милијарде. Дакле, остварили смо за 26,7 милијарди динара бољи резултат”, рекао је Мали.

Објашњава да му сви постигнути резултати допуштају да буде потпуни оптимиста, јер се, објашњава, привреда показала прилагодљивом и јаком, а са новим пакетом мера, додаје, вратићемо се високим стопама раста.

„Наша пројекција за раст БДП-а је 6%, и верујемо да је то потпуно оствариво, али морамо много да радимо. Издвојили смо огроман новац у буџету за капиталне инвестиције, до краја године нам предстоји реализација многих важних пројеката, међу којима је чак осам ауто-путева и брзих саобраћајница. Све то утицаће на наш привредни раст, на нова радна места, на још боље стање наше економије. Србија је данас апсолутни лидер у вакцинацији свог становништва, на чему могу да нам завиде све земље света, као и апсолутни лидер у стопама раста”, закључио је он.

Он је истакао да је најважнији циљ за ову годину свакако завршетак борбе са пандемијом корона вируса и имунизација грађана, како бисмо могли да наставимо да живимо нормално и да постижемо добре економске резултате.

“Нека Србија настави да буде пример другима и у економији и у вакцинацији“, нагласио је Мали.

„Трећи пакет мера ће помоћи грађанима и привреди да се смање негативне последице вируса корона, да људи сачувају радна места, да привреда не изгуби кисеоник, али и да грађани преживе ова тешка времена. Србија је показала да је јака и стабилна држава и да и грађани и прирвреда могу на њу да рачунају у најтежим тренуцима“, рекла је председница Владе Србије Ана Брнабић.

Нагласила је да претходна два пакета помоћи показују да су била успешна и добро осмишљена, а да трећи пакет само треба да настави у том правцу.

Рекла је да је поносна што се држава успешно бори на два фронта – здравственом и привредном.

„Србија је на оба фронта успела да оствари феноменалне резултате. Данас читав свет говори о Србији као моделу у борби против коронавируса, а за неколико месеци говориће о привредном успеху Србије, као што се сада говори о успеху наше земље у вакцинацији“, нагласила је Брнабић.

 

Фото: Танјуг

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура