Читај ми

Мали: Нови аранжман са ММФ-ом јасан сигнал инвеститорима да смо посвећени расту и модернизацији

Делегација Међународног монетарног фонда, предвођена шефом Мисије Доналдом Мекгетиганом, завршила је четврту и последњу ревизију актуелног стенд-бај аранжмана који Република Србија има са том финансијском институцијом. У току Мисије, договорено је да ће бити склопљен нови аранжман Инструмент за координацију политика (PCI) који ће бити нефинансијског карактера и који ће трајати наредне три године.

„Након интензивних разговора са представницима ММФ-а у протекле две недеље, завршена је и последња ревизија актуелног аранжмана, а представници Мисије су похвалили наш привредни раст и високу запосленост, инфлацију која наставља да се смањује, те јавни дуг који је под контролом. Посебно су похвалили и што смо захваљујући напорима у протеклом периоду успели да добијемо инвестициони рејтинг од рејтинг агенције S&P“ истакао је први потпредседник Владе. 

Он је додао да су представници ММФ-а навели да су наши макроекономски показатељи импресивни, те да за ову годину пројектују раст од 3,9%, а за наредне године предвиђају да ће привреда расти преко 4%.

Мали је рекао и да је током ове Мисије постигнут договор о новом аранжману Инструмент за координацију политика, који ће званично почети у децембру 2024. године и трајати до краја 2027. године.

„Добра вест је да смо успели да постигнемо договор о новом аранжману, који ће бити нефинансијског карактера, и трајаће наредне три године, односно током великог инвестиционог циклуса који нас очекује до одржавања специјализоване изложбе Експо 2027. године. Пуно ћемо улагати у капиталне пројекте у предстојећем периоду, што ће допринети нашем привредном расту, али морамо да будемо фискално одговорни, тако да смо се сагласили да ће то свакако бити један од циљева. Нови аранжман је јасан сигнал инвеститорима који у све већем броју долазе у нашу земљу да је Србија посвећена убрзаном расту, развоју, модернизацији, а уз очување макроекономске стабилности. То је политика коју спроводимо већ годинама уназад и која за резултат има добијање инвестиционог кредитног рејтинга по први пут у нашој историји. Наставак структурних реформи, као и посвећеност остваривању циљева који су део новог аранжмана са ММФ-ом, су најбоља гаранција да од те политике у будућности нећемо одустати“ рекао је министар.

Он је прецизирао да су циљеви, између осталог, следећи: Република Србија се обавезује да ће усвојити буџет којим се пројектује фискални дефицит од највише 3% БДП-а 2025. године, у складу са договором током мисије.

Даље, нови аранжман предвиђа да ће Република Србија утврдити и објавити свеобухватну анализу пензијског система Србије, те да ће бити и урађена анализа о структури плата и запослености у институцијама опште државе које су обухваћене регистром Искра, а у складу са тим ће бити направљен и извештај.

У аранжману се наводи и да ће бити одржавани бафери ликвидности. 

Нови аранжман треба да допринесе и у реформама када је реч о управљању државним предузећима, укључујући енергетски сектор.

Када је реч о претходном стенд - бај аранжману, први потпредседник Владе Синиша Мали је истакао да је задовољан јер су испуњени реформски циљеви који су њиме били обухваћени.

„Усвојили смо акциони план како би средњорочно планирање буџета било ефикасније и обавезујуће, проширили смо централни електронски регистар зарада и запошљавања ИСКРА за сектор образовања, усвојили смо нови закон о управљању предузећима у државном власништву како би се та предузећа учинила ефикаснијим, а важни циљеви су усвојени и у сектору енергетике, као што је план инвестиција за енергетски сектор, усвојен План реструктурирања ЕПС-а, ЕПС је усвојио нову методологију за одређивање цене снабдевања електричном енергијом за нерегулисани сектор, усвојена је нова методологија за обрачун цене гаса“ – закључио је први потпредседник Владе.

Он је захвалио представницима ММФ-а на конструктивним разговорима и спремности да наставе сарадњу са Републиком Србијом.

Први потпредседник Владе Синиша Мали ће крајем октобра боравити у Вашингтону на Годишњој скупштини Међународног монетарног фонда и групације Светске банке, где ће такође имати састанке са највишим представницима ове међународне финансијске институције.

Сличне теме

Представљен пројекат успостављања Националног једношалтерског система

Представљен пројекат успостављања Националног једношалтерског система

Позив на вебинар еАкцизе

У четвртак вебинар о еАкцизама

Мали: Закон о подршци младима за куповину првог стана је закон за будућност

Мали: Закон о подршци младима за куповину првог стана је закон за будућност