Мали: Импресивни резултати Србије у дигитализацији државне управе
Србија је четврта у Европи, а 11. на свету по GovTech Индексу зрелости технологија у јавној управи који утврђује Светска банка, речено је данас на конференцији за медије поводом представљања резултата GovTech индекса Светске банке, који обухвата модернизацију јавног сектора кроз дигиталну трансформацију.
Потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали оценио је да је реч о огромном резултату и успеху свих грађана.
"Побеђујемо у ономе у чему никад раније нисмо побеђивали", поручио је Мали и додао да је дигитализација вероватно најважнија област. Као доприносе Министарства овом успеху, навео је увођење ефискализације, ефактура, система Искра за умрежавање података о платама у јавном сектору, те реорганизацију Пореске управе. Рекао је да се ефискализација тренутно примењује на 240.000 локација, односно код 160.000 привредних друштава, те да је због тога значајно већа наплата прихода.
Грађане је позвао да се од данас поново прикључе борби против сиве економије кроз наградну игру "Узми рачун и победи" која први пут има дигитални облик, рачуни се скенирају и шаљу на апликацију. Рекао је да се за 12 сати на апликацији 25.000 грађана регистровало за учешће.
Додао је да ће од 1. јануара у систему ефактура бити сви који су у систему ПДВ-а, те да је Србија ту неколико корака испред развијених земаља попут Француске, Шпаније, Португалије и Словеније. Рекао је да се у систем Искра тренутно укључује просвета, а до краја 2023. године биће укључени локална самоуправа и здравсто па ће се у сваком тренутку знати подаци о платама 400.000 запослених.
"Радимо на развој портала еПорези и у току је набавка великог информационог система за Пореску управу. Желимо да сваки пунолетни грађанин на телефону има налог где може да види да ли и колико дугује, и плати ако треба", рекао је Мали, додајући да на пољу дигитализације Србија има огромне реформске активности, честитајући премијерки Ани Брнабић, али и целој Влади на сјајним резултатима.
Премијерка Ана Брнабић рекла је да овај велики успех показује другачије лице Србије, да можемо да се такмичимо са најбољима, да будемо у светском врху и да имамо још много потенцијала и прилика за будућност. Додала је да је Србија међу говтек лидерима у свету, као земља са највећим индексом, да смо у Европи четврти а у широј југоисточној "Европи апсолутни лидери“.
Рангирано је 198 држава, светски лидер је Јужна Кореја, Бразил је на другом месту, Саудијска Арабија трећа, Француска шеста, Индија седма, Монголија на 9. а Русија на 10. месту. Индекс мери унапређење свих аспеката државне управе кроз дигитализацију. Са 89,5 посто зрелости, Србија је четврта у Европи после Естоније, Француске и Литваније. Далеко је најбоља у региону, а за две године Србија је напредовала 40 позиција, што је сврстава у најбрже и најагилније дигиталне владе у свету.
Брнабић је истакла да је Србија трећа у свету и по дигиталној интеракцији са грађанима. „То је због наше употребе портала јавних података. Јединствени смо да грађани могу да тамо погледају читав систем просвете како изгледа, рецимо. Као и због портала еКонсултације који ради од марта и где омогућавамо свима да учествују у консултацијама о прописима“, рекла је она. По капацитетима за даљу дигиталну трансформацију Србија је напредовала за 59 места. Премијерка је истакла да је ово показатељ успеха који је Србија остварила од 2016. године и додала да зна да нема ниједног грађанина који не зна колико је у фокусу Владе Србије дигитална трансформација.
Министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић рекао је да на еУправи тренутно више од 1,5 милиона грађана има налог, а да се недељно отворио нових 1.000 налога. Најавио је да ће у 2023. бити настављена едукација старијих о предностима дигитализације како кроз старачке домове, тако и кроз ИТ караван који ће обићи 30 градова.
Координатор Светске банке за дигиталне владе и GovTech за Западни Балкан Тиаго Пиексото рекао је да дају подршку даљем напредовању Србије у дигитализацији. Посебно је истакао значај пројеката које воде Министарство финансија и Министарство информисања и телекомуникација, оценивши да су то пројекти намењењи убрзању, појефтињењу и побољшању јавних услуга.