Читај ми

Мали: Емитовањем зелене еврообвезнице Србија показала да је посвећена заштити животне средине

Министар финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали данас је изјавио да је наша земља по први пут у историји емитовала зелену еврообвезницу, у износу од једне милијарде евра, рочности од седам година, а која ће се користити искључиво за заштиту животне средине.

„Ми смо то учинили као прва земља у развоју и прва земља у региону. Инвеститори у свету су веома позитивно реаговали. Тражња је била три пута већа него што смо очекивали. Купон је 1 одсто на седам година. Цео тим, који сам водио, је преговарао, и добили смо довољно новца да јаче и брже радимо на зеленој агенди, односно на пројектима за заштиту животне средине. Са тим новцем градићемо железничку мрежу, канализацију, јер смо обећали да ће свако домаћинство имати прикључак, фабрике за пречишћавање отпадних вода. Искористићемо тај новац и за енергетску ефикасност, односно замену столарије, за соларне панеле. Тиме дајемо огроман сигнал целој међународној заједници да је Србија у потпуности посвећена зеленој агенди. У будућности ћемо још више новца уложити у те намене“, објаснио је он гостујући на Пинку.

Мали је напоменуо да је истовремено емитована и петнаестогодишња еврообвезница, која ће бити искоришћена за враћање старих, прескупих дугова. На питање да ли је то ново задуживање, Мали је рекао да није, већ да је реч о враћању старих дугова.

„То није ново задуживање. Ми смо изашли на међународно тржиште капитала да бисмо рефинансирали, односно исплатили стари дуг који доспева у септембру. Он датира из 2012. године, када је земља задужена по зеленашкој каматној стопи од 7,25 процената на десет година. У септембру треба да вратимо 700 милиона долара, да ниједна следећа Влада нема терет враћања тих старих, прескупих дугова. То је разлика, јуче смо се задужили на 15 година са каматном стопом од два одсто, а они по каматној стопи од 7,25 процената“, рекао је Мали.

Објаснио је да је српска економија стабилна и подсетио да у првих шест месеци ове године имамо стопу раста од 7,6 одсто.

„До краја године очекујемо да ћемо остварити око 7 одсто раста. Са резултатом од -1 одсто на крају прошле године, ми верујемо да ћемо остварити један од три најбоља резултата у Европи. Упркос свим мерама помоћи и инвестицијама које смо имали, а између осталог, изградили смо три нове ковид болнице, постављен је камен темељац за нову фабрику вакцина, удео јавног дуга у БДП-у је испод 60 одсто и остаће на том прописаном нивоу до краја године, као што смо и обећали“, навео је он.

Мали је истакао да је Србија урадила све што је могуће да би се економија сачувала у доба највеће економске кризе икада.

„Као резултат, избегли смо сценарије отпуштања, затварања фабрика. Наша економија расте и никад више нисмо инвестирали него данас. У овом тренутку градимо седам ауто-путева и брзих саобраћајница, а очекујем да ћемо до краја године започети још три. Са новцем од зелених еврообвезница које смо емитовали, још јаче ћемо покренути циклус улагања у пројекте за заштиту животне средине. Сада нас очекује да видимо у ком проценту ће нам расти плате и пензије од 1. јануара следеће године. Чекамо крај септембра, односно трећег квартала“, рекао је он и подсетио да је пре две недеље Влада усвојила одлуку да се повећа и минимална зарада од наредне године за 9,4 одсто.

Одговарајући на питање о додатној помоћи државе грађанима од 20 евра, која је најављена у децембру, Мали је рекао да сви који су пријављени за помоћ од 30+30 евра не треба да се пријављују, пошто ће новац бити аутоматски уплаћен на њихове рачуне.

„Јуче смо на Влади усвојили предлог измена и допуна закона који регулише ово питање, а очекујемо да ће бити на изгласавању у парламенту до краја октобра. Следеће среде, 22. септембра, сви пензионери добиће 50 евра помоћи, у новембру следи преосталих 30 евра и у децембру 20 евра. Они који су у међувремену постали пунолетни, као и они који се нису пријавили за помоћ од 30+30 евра, имаће прилику да се пријаве у периоду од 15. до 30. новембра. Свако обећање које смо дали испуњено је у динар и у дан, то је огромна помоћ“, рекао је Мали.

Коментаришући изјаву некадашњег учесника политичког живота и бившег заштитника грађана Републике Србије Саше Јанковића да је планиран напад на председника Александра Вучића, Мали је истакао да то говори колико смета успешна Србија, и којим методама ће се поједине интересне групе користити да преузму земљу.

„Наш успех, раст привреде, зелене обвезнице, раст плата и пензија – да ли заиста мислите да то свету и окружењу одговара? Успех Србије боли оне који су навикли да наша земља буде слаба, спора, на коленима, она која слуша. У овом случају, интерес грађана Србије је на првом месту и они одлучују о судбини наше земље“, рекао је министар.

Мали је напоменуо да је за развој Србије председник Вучић имао визију, а сада имамо резултате, и то потврђују и ММФ и Светска банка и остале међународне институције.

„Србија је данас другачија него што је била, сада има свој Дан заставе, данас је фактор стабилности и мира у региону, никад јача и у економском, војном и у политичком смислу. За то је заслужан председник Вучић и његова визија. Док су други владали, нико није обраћао пажњу на Србију, тада су могли да задуже земљу по каматној стопи од 7,25 процената, а сада то није могуће. Ми бирамо пројекте и новац који ћемо узети“, истакао је он.

Министар финансија је позвао грађане да се вакцинишу у што већем броју, како би се направио одбрамбени механизам против вируса корона.

„Показали смо да смо одговорни, кредибилни, од тога нећемо одустати, а све у корист наших грађана. Битно нам је да Србија иде напред“, закључио је Мали.

Сличне теме

Мали у Истанбулу: Две престижне награде за Србију

Мали у Истанбулу: Две престижне награде за Србију

Синиша Мали: Користимо сваку прилику да привучемо стране инвеститоре

Синиша Мали: Користимо сваку прилику да привучемо стране инвеститоре

Синиша Мали: Подигнута свест грађана о борби против сиве економије

Синиша Мали: Подигнута свест грађана о борби против сиве економије