Читај ми

Мали: Дијалог са привредом прави начин за напредак и развој земље

Министар финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали учествовао је данас на свечаном закључењу 15. годишње и 8. изборне Скупштине НАЛЕД-а под називом „Агенда 2025: Визија за будућност“.

Мали је говорио на тему „Из угла Владе Србије: Сарадња за боље услове пословања“ и истакао да је стална комуникација са привредом прави начин за напредак и развој земље. 

Објаснио је да је за привреду од немерљивог значаја нови Закон о фискализацији, али и Закон о електронским фактурама који ће почети са применом од 1. јануара 2022. године.

„Захтев привредника и НАЛЕД-а када сам постао министар финансија био је да се убрза поврат ПДВ-а. Кроз електронске фактуре обезбедићемо да се то дешава у дану, што ће умногоме допринети транспарентности и конкурентности наше економије“, рекао је Мали.

Навео је и да је Србија посвећена наставку структурних реформи, и подсетио да је Међународни монетарни фонд (ММФ) прошлог петка потврдио нови саветодавни аранжман са Србијом, што додатно доприноси кредибилитету наше земље.

„Ако погледате приоритете, пре свега планиран је наставак реструктурирања јавних предузећа, зелена агенда, наставак реформе Пореске управе, повећање конкурентности наше привреде кроз умањење пореских намета...“, рекао је он.

Навео је да ће нови порески подстицаји за младе, које је иницирао председник Републике Србије Александар Вучић, допринети смањењу незапослености.

„Прошле године стопа незапослености била је девет одсто, а претходне године 10,4 процената. Стопа незапослености из године у годину иде доле. Такође, стопа незапослености младих пре седам или осам година била је 50 одсто, док је сада око 20 процената. И даље је висока и зато идемо са ослобађањем годишњег пореза на доходак за млађе од 40 година, као и са пореским подстицајима у смислу ослобађања плаћања пореза и доприноса за прво запослење у периоду од три године. Подстицаји се односе и на оне који раде у области истраживања и развоја, с обзиром да смо то идентификовали као област која подстиче и води раст наше економије“, рекао је Мали, и додао да се наставља са реформама и подстицајима за запошљавање младих, како би им било омогућено да своје снове остварују у Србији.

Мали је објаснио да су велика искушења пред глобалном економијом, и констатовао да је од немерљивог значаја сарадња са НАЛЕД-ом и привредницима.

„Ми ћемо са вама у НАЛЕД-у и са привредницима, радити на томе да Србија иде даље, да се развија, да расту плате и пензије, да се граде нови километри ауто-путева, нове фабрике за пречишћавање отпадних вода, километри водоводне и канализационе мреже, све оно што ће Србију претварати у лепше место за живот“, рекао је Мали.

Министар је нагласио да је посебан фокус на екологији, односно испуњењу зелене агенде.

„По први пут у Србији емитоваћемо зелене обвезнице и изаћи на међународно тржиште капитала, на Лондонску берзу. Тражићемо новац од инвеститора, убедити их у пројекте које имамо, како бисмо додатно убрзали развој те области. Сада у буџету имамо рекордне износе за екологију, односно пројекте који су посвећени заштити животне средине“, навео је Мали.

Истакао је да је Србија успела да се на прави начин избори са последицама пандемије вируса корона и осигура чврсте темеље за даљи раст економије.

„Када је спас економије у питању, мислим да смо на прави начин и у правом тренутку изашли са пакетима помоћи од око 8 милијарди евра, да бисмо подржали наше грађане и привреду. Захваљујући томе, Србија је избегла најцрње сценарије, којих је било у развијенијим земљама од наше. Прошле године наш БДП је пао један одсто, што је био један од најмањих падова у Европи. Са друге стране, спасили смо производне капацитете, одржали скоро пуну запосленост, као и макроекономску стабилност, јер учешће јавног дуга у БДП-у је мање од 60 одсто“, рекао је он.

Мали је рекао да је Србија у 2021. годину ушла припремљено, да је снажно настављено са вакцинацијом и подршком грађанима и привреди.

„У првом кварталу очекивали смо пад БДП-а од 1,3 одсто, а имали смо раст од 1,7 процената. Индустријска производња у априлу ове године, у односу на исти месец прошле године била је већа за 33,9 одсто, а у односу на просек од прошле године већа за 5,8 процената. Јавни дуг је и даље под контролом и остаће испод нивоа од 60 одсто, колико је прописано Мастрихтом“, навео је он.

Напоменуо је да ће стопа раста Србије ове године бити изнад 6 одсто.

„Са том стопом раста сигурно ћемо бити једна од три најбрже растуће економије, упркос пандемији вируса корона. Није лако остварити тај резултат. Када говоримо о стопи раста, то је сада највећи изазов за све економије света, за све привреде, јер је важно пронаћи изворе раста упркос пандемији и стагнацији економија, иако су каматне стопе никада ниже“, објаснио је он и закључио да је Србија посвећена да кроз брзи економски раст повећава плате, пензије, али и капитална инфраструктурна улагања.

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура