Читај ми

Мали: Десет реформи које су кроз борбу против сиве економије довеле Србију до инвестиционог рејтинга

1/3

У протеклој деценији испунили смо више од 70 одсто циљева које смо дефинисали, а у тих десет година спроведено је десет најважнијих реформи у борби против сиве економије због којих је данас Србија од земље која је била пред банкротом стигла до земље која је стабилна, остварује економски успех који потврђује кроз високе стопе раста, макроекономску стабилност и, на крају, кроз добијање инвестиционог рејтинга, изјавио је данас први потпредседник Владе Србије и министар финансија Синиша Мали.

„То су е-фискализација, е-фактуре, Закон о инспекцијском надзору, Закон о јавним набавкама, безготовинско плаћање, реформа паушалног опорезивања, Закон о поједностављеном радном ангажовању на сезонским пословима у пољопривреди, лакши долазак до ПИБ-а при регистрацији у АПР и ослобођање плаћања фирмарине за мала и микро предузећа, константно смањење пореског оптерећења зарада и покретање портала е- Порези на ком привреда све пореске пријаве подноси електронским путем“, набројао је Мали најзначајније реформе обраћајући се на састанку Координационог тела за сузбијање сиве економије којим председава, а поводом обележавања десет година заједничке борбе против сиве економије у Палати „Србија“. 

Он је поручио да је ту борбу започела Влада Србије и председник Александар Вучић док је био председник Владе уз честитке свима који су били део реформи и борбе да се Србија уреди. 

“Сетите се и поплава и тренутка када смо били на ивици банкрота. Данас је наша економија друга највећа растућа економија у Европи, имамо рекордно ниску незапосленост уз рекордно високу запосленост, имамо рекордан ниво страних директних инвестиција, 2027. бићемо домаћин ЕКСПА, највеће светске манифестације и први пут у историји смо добили инвестициони рејтинг”, рекао је министар финансија.

Обраћајући се члановима Координационог тела који су на састанку поднели извештаје о раду из својих ресора Мали је истакао да се Србија потпуно променила у протеклих десет година, да је промењена економија, перспектива раста и развоја Србије те да је све побројано резултат и њиховог рада. 

Он је поручио да Србија има јасан циљ да 2027. године има просечну плату од 1.400 евра, просечну пензију од 650 евра и да минимална зарада расте до нивоа од такође 650 евра.

“То је само за две и по године, то су циљеви са којима смо изашли пред грађане Србије, циљеви које ћемо сигурно и испунити”, рекао је Мали. 

Извршна директорка НАЛЕД-а Виолета Јовановић истакла је да је током ове деценије пуно постигнуто. 

„Не само у смислу конкретних резултата и реформи него и у погледу јачања пореског морала, ставова и свести грађана. Када смо почели ову борбу оснивањем Савеза за фер конкуренцију сива економија је била у том тренутку готово на нивоу 30 одсто нашег БДП-а. То је отежавало конкуретност наше привреде али и финансије и буџет“, истакла је Јовановић.

Она је подсетила да је убрзо након што је поднета иницијатива формирано Координационо тело и стручна група у коју су чиниле институције и привреда које су сарађивале и то на изради првог Националног програма за сузбијање сиве економије који је усвојен 2019. године.

„Сви ови резултати уз недавно добијен кредитни рејтинг укључују велики аплауз за министра и све који су радили“, закључила је Јовановић. 

Након што је на састанку једногласно усвојен Извештај о раду потписан је Споразума о сарадњи на сузбијању нелегалне трговине. Споразум су потписали министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић и председник Савеза за фер конкуренцију Зоран Даљевић. 

Састанку Координационог тела за сузбијање сиве економије присуствовали су Томислав Момировић, министар спољне и унутрашње трговине и заменик председника Координационог тела за сузбијање сиве економије, Адријана Месаровић, министарка привреде, Маја Поповић, министарка правде, Јелена Жарић Ковачевић, министарка државне управе и локалне самоуправе, Александар Мартиновић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде, Хусеин Мемић, министар туризма и омладине, Зоран Даљевић, председник Савеза за фер конкуренцију НАЛЕД-а.

Сличне теме

Министар Мали разговарао са америчким подсекретаром за економски развој и енергетику Фернандезом

Министар Мали разговарао са америчким подсекретаром за економски развој и енергетику Фернандезом

Државни секретар Керекеш у Будимпешти: Проткол за стварање повољнијег пословног окружења

Државни секретар Керекеш у Будимпешти: Проткол за стварање повољнијег пословног окружења

Мали: Уверени смо у успех српског ЕКСПА

Мали: Уверени смо у успех српског ЕКСПА