Читај ми

Мали: Буџет за 2021. годину предвиђа велике капиталне инвестиције и подизање квалитета живота грађана

Министар финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали данас је истакао да буџет за 2021. годину предвиђа никад веће капиталне инвестиције и подизање квалитета живота грађана.

„Све што држава улаже у ауто-путеве, у железницу, у изградњу мостова, школа, здравствених установа, то подстиче приватне инвестиције. Ми зато наредне године имамо преко 330 милијарди динара издвојених за капитална улагања, што чини 5,5 одсто нашег БДП-а. Поређења ради, рецимо, 2010. године било је издвојено 3,1 одсто БДП-а за капиталне инвестиције“, рекао је Мали, гостујући на РТС-у.

Он је објаснио да се изградњом подстиче раст економије, јер се отварају нова радна места и подстиче раст грађевинског и осталих сектора.

„Подстичу се приватне инвестиције, посебно директна страна улагања. Долазе овде јер виде бољи квалитет привредног окружења. То је веома важно и ми смо на основу процена за следећу годину предвидели раст нашег БДП-а за 6 одсто. Не сматрам да је то оптимистична процена, јер у последњем кварталу 2019. године стопа раста наше економије је била 6,2 процената, а у првом кварталу ове године, иако је корона почела у марту, имали смо стопу раста од 5,1 одсто“, навео је министар финансија.

Говорећи о повећању животног стандарда, Мали је подсетио да је од 1. јануара следеће године планирано повећање плата у јавном сектору, пензија и минималне зараде, као и додатно растерећење привреде, односно смањење доприноса за 0,6 одсто. Објаснио је да држава тиме не дозвољава да грађани пате због пандемије вируса корона и да се повећава тражња.

„Од 1. јануара планирано је повећање пензија по швајцарској формули од 5,9 одсто. Имамо и повећање минималне зараде од 6,6 процената. Предвиђено је и повећање плата од 1. јануара за здравствене раднике од 5 одсто, а за остале у јавном сектору од 3,5 процената. Њима ће од 1. априла следеће године зараде бити додатно увећане за 1,5 одсто. У плану је и повећање плата за војнике за 10 процената“, рекао је он.

Министар је нагласио да за сада нема потребе за додатним пролонгирањем плаћања пореза и доприноса, али да се прати ситуација у светској, регионалној и домаћој економији.

„Милион и 50 хиљада запослених добило је пет минималних зарада ове године, али не искључујем могућност помоћи наредне године. То наравно зависи од ситуације у светској економији, зависи и од стопе и брзине опоравка економије у региону. Веома озбиљно схватамо нашу економску политику и не покушавамо да предвидимо дешавања за 12 или 18 месеци, али оно што од нас зависи то је повећање плата и пензија, као и капитална улагања, јер финансирањем инвестиција у  Србији ми јачамо раст наше економије“, објаснио је он.

Нагласио је да је држава током 2020. године помогла грађане и привреду са преко 6 милијарди евра уз додатне мере до краја године, што чини 12,7 одсто нашег БДП-а, чиме је наша привреда спашена.

Мали се осврнуо и на јавни дуг Србије и констатовао да је пандемија вируса корона повећала јавни дуг у свим државама, али да ми нисмо прешли ниво Мастрихта од 60 одсто нити у 2020, нити  је то предвиђено у 2021. години.

„Ми немамо ништа ванредно, осим редовних аукција које смо планирали за наредну годину. Не рачунам билатералне споразуме које имамо за велике инвестиције, попут завршетка дела ауто-пута Прељина – Пожега. Како се буду завршавали радови, тако ћемо повлачити новце“, навео је он.

Додао је да се Србија не задужује као што је некада био случај и објаснио да ће држава од продаје Комерцијалне банке скоро половину новца искористити за враћање старог дуга из 2012. године.

„Реч је о азербејџанском кредиту. Ми сада на међународном тржишту добијамо 1 одсто камате, а ово је кредит од 4 одсто на 300 милиона евра, па израчунајте! Чуо сам критике да повећавамо јавни дуг, па ми ништа не повећавамо осим што рефинансирамо старе прескупе дугове. Погледајте и овај пример – пре две недеље смо искористили повољну ситуацију на тржишту и рефинансирали део кредита који је узет по стопи од 7,25 одсто и који доспева у септембру наредне године. Тај кредит смо рефинансирали по стопи од 1 одсто. Управо то се зове одговорна економска политика, то се зове одговорно управљање јавним дугом“, рекао је Мали.

Министар финансија је поновио да се следеће године повећавају плате и пензије у складу са могућностима и да се улаже у капиталне инвестиције без угрожавања макроекономске стабилности, без повећања јавног дуга у односу на БДП. Закључио је да се на тај начин боримо за стопу раста коју смо имали пре кризе. 

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура