Читај ми

Мали: Арапске инвестиције важне за привредни раст Србије

Mинистар финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали копредседавао је данас седницом првог Мешовитог комитета Владе Републике Србије и Владе Уједињених Арапских Емирата (УАЕ) и седницу водио заједно са државним министром УАЕ Њ.Е Султаном Ахмедом Ал Џабером.

Том приликом у свом излагању Мали је истакао да су Уједињени Арапски Емирати изузетно важан политички и економски партнер Републике Србије, a да o јачини те сарадње најбоље говори податак да су 2010. инвестиције из УАЕ биле око 300.000 евра, да би од 2013. та бројка почела ра расте, достигавши у 2018. износ од око 180 милиона евра.

„То значи да је за неколико година вредност арапских инвестиција у Србију повећана за чак 600 пута. Мислимо да можемо још више, и управо захваљујући оваквим догађајима то ће бити и могуће. Посебно ми је драго што су на овом догађају присутни и представници компанија из Уједињених Арапских Емирата, са којима имамо прилику да разговарамо о даљим инвестицијама у нашу земљу и будућој сарадњи”, казао је Мали.

Мали је нагласио да до овако јаке и конкретне сарадње није дошло случајно, већ захваљујући улагању много напора и добре воље са обе стране.

“За тај успех су првенствено заслужни председник Републике Србије Александар Вучић и принц престолонаследник Абу Дабија његово височанство шејк Мухамед Бин Зајед Ал Нахјан, који су успоставили први контакт. И зато желим овом приликом да им се захвалим јер сада, неколико година касније, видимо шта је све произашло из те добре сарадње. Данас нисмо више само партнери, данас смо и пријатељи”, нагласио је Мали.

Заседање Мешовитог комитета резултирало је и потписивањем три важна документа – Протокола са заседања Мешовитог комитета, Меморандума о разумевању између Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Србије и Министарства за климатске промене и животну средину УАЕ о сарадњи у области ветерине и Споразума о сарадњи између Федерације привредних комора УАЕ и Привредне коморе Србије.

Како је истакнуто на састанку, данашњим експертским разговорима обухваћена је сарадња у областима пољопривреде (сертификати за извоз хране), туризма, културе и културног наслеђа, унапређења привредне сарадње, енергетике (обновљиви извори, енергетска ефикасност, изградња и управљање бранама), образовања, спорта, изградње инфраструктуре (транспортне и логистичке), авио саобраћаја, здравства, образовања и производње лекова.

Министар је изразио очекивање да ће овакви састанци и билатерални односи резултирати

спровођењем нових пројеката у будућности.

Он је подсетио да је одлука Владе Републике Србије из 2013. године да се укину визе за држављане УАЕ била кључна за долазак инвеститора и пословних људи из УАЕ, као и несметани долазак емиратских туриста. У том контексту он је изразио очекивање и да ће ускоро ступити на снагу Протокол, који је потписан септембра 2018. године, а којим се држављанима Републике Србије, поред виза на дипломатске и службене пасоше, укидају и визе на обичне пасоше.

Позитивни ефекти доношења ове одлуке о укидању виза били су вишеструки а одразили су се и на долазак бројних инвестиција из УАЕ: „Ал Дахра”, „Елит агро”, „Мирабанк”, (прва банка из УАЕ у региону); „Београд на води”, „Етихад ервејз” (Ер Србија – Споразум о стратешком партнерству); „Ал Равафед” и „Порт Дубаи”.

Мали је подсетио да је имао прилику да лично учествује у неким великим пројектима, од којих је посебно издвојио пројекат „Београд на води“, који је, према његовим речима, већ променио лице града, и који је наш град сврастао на мапу модерних европских престоница. Ту је и компанија „Ер Србија“, настала од посрнулог ЈАТ-а. Ту су још и арапске инвестиције на Копаонику, где се гради велелепан хотел, као и улагања у војну индустрију. Ова предузећа данас укупно запошљавају скоро 5.000 људи.

„Цела Србија се претворила у једно велико градилиште. Као никада до сада се граде нови мостови, нови тунели, реконструишу се пруге, а све у циљу развоја наше инфратруктре, која је основ за развој домаће привреде, економије и друштва у целини. Наша обавеза за даље је да наставимо са одржавањем фискалне стабилности, као и да наставимо структурне економске реформе које нашу земљу треба да учине још атрактивнијом за инвестиције и да нам омогуће још бржи привредни раст”, рекао је Мали.

Министар финасија изнео је и неке статистичке податке који илуструју ниво сарадње са УАЕ.

„Билатерална трговинска размена расте, мада је и даље на релативно скромном нивоу, ако се имају у виду потенцијали две привреде (у последњих неколико година размена осцилира од 25 до 185 милиона долара). Наш извоз се у последње три године константно повећава и суфицит је на српској страни (осим у 2013.)”, истакао је Мали.

Према његовим речима у 2018. години укупна трговинска размена, која је износила 184,3 мил. долара, обележена је српским извозом од 157,1 мил. долара (повећање од 72,7% у односу на 2017.), док је увоз из УАЕ износио 27,2 мил. долара (повећање од 74,9%).

Он је прецизирао да је сличан однос увоза и извоза забележен је и у прва два месеца 2019. године, када је обим трговинске размене износио 25,9 мил. долара, од чега српски извоз 22,9 мил. долара (повећање од 64,8%), а увоз 3,0 мил. долара (повећање од 30,2% у односу на исти период претходне године).

Интензивирање сарадње наше две земље допринело је и повећању броја туриста из ове земље а томе је допринела и директна авио линија између две земље.

Министар је изнео утисак да је прво заседање Мешовитог комитета одржано у пријатељској и конструктивној атмосфери, као и да су у раду сви били веома конкретни и ефикасни.

Државни министар УАЕ

Њ.Е Султан Ахмед Ал Џабер похвалио је економске реформе које је Влада Србије предузела током протеклих година, као и велике напоре који су уродили плодом и довели до јачања финансијске, монетарне стабилности и значајног повећања извоза и протока страних инвестиција.

„Емирати потврђују своју сталну подршку Србији у њеним економским

аспирацијама, како би надоградила постигнуте резултате и забележила напредак у различитим областима трговине, инвестиција и развоја, што доприноси унапређењу билатералних односа, а и јачању просперитета и стабилности на Балкану“, истакао је државни министар Ал Џабер.

Он је подсетио да су улагања УАЕ у Србији достигла износ од око 4 милијарде долара кроз директне инвестиције и стратешка партнерства у бројним секторима од заједничког интереса, на првом месту у области ваздухопловства, туризма, безбедности хране, обновљиве енергије и развоја некретнина.

„Емирати настоје да истраже више могућности за инвестирање у Србији, укључујући инвестиције настале као резултат економских реформи, као и могућности у обећавајућим извозним секторима као што су рударство, индустрија и информационе технологије, што би на тај начин допринело настојањима Владе Србије да смањи концентрацију страних инвестиција и диверсификацију њихових извора”, нагласио је он.

Фото: Танјуг

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура