Читај ми

Креће нови циклус наградне игре „Узми рачун и победи“, уместо коверата скенирање фискалних рачуна

Влада Републике Србије, уз подршку НАЛЕД-а, организује нови циклус наградне игре „Узми рачун и победи“, а захваљујући увођењу новог система фискализације, све учеснике наградне игре очекује велика промена. 

Уместо слања фискалних рачуна у ковертама, грађани ће право учешћа остварити регистровањем рачуна путем мобилне апликације „Узми рачун и победи“, коју је развила Пореска управа Србије.

Потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали истакао је да нови наградни циклус доноси доста новина, и да је усаглашен са новим Законом о е-фискализацији који је почео да се примењује од 1. маја ове године, што значи да је наградна игра у потпуности дигитална. 

Он је рекао да ће у наградној игри важити сви фискални рачуни који су издати у новом систему е-фискализације, а да сама наградна игра стартује вечерас, 24. децембра у поноћ. 

Министар је објаснио да ће прво извлачење награда бити у суботу, 28. јануара, а последње 25. фебруара 2023. године. Наградни фонд је 1.682.424,33 евра и биће извучено десет станова, односно два по извлачењу, које ће бити емитовано на РТС-у. 

„На сваком од тих рачуна постоји QR код и скенирање QR кода биће тикет и улазница за наградну игру „Узми рачун и победи“. Ово радимо како би подигли свест грађана колико је важно да се узимају фискални рачуни и да се заједно са нама боре против сиве економије“, рекао је Мали на представљању нове наградне игре у Палати Србија. 

Према његовим речима апликација је направљена тако да буде једноставна и лака за коришћење и да рачун може брзо да се пошаље.

„На апликацији ће свако моћи да отвори налог. Преко једног уређаја моћи ће да се направи највише пет различитих налога, значи са пет имена и бројева телефона, а са циљем да млади могу да пријаве старије, који немају одговарајуће мобилне телефоне, а све како нико не би био дискриминисан“, рекао је Мали. 

Додао је да ће апликација бити доступна на Гугл и Епл продавницама, а моћи ће да учествују и платформе Ајфона (Ајфона (IOS), Андроид телофона и Хуавеи. Нагласио је и да се рачун након скенирања не мора чувати.

У игри могу да учествују само рачуни који садрже QR код, а друга важна новина јесте да сваки рачун може да буде добитни – није прописана минимална вредност и сваки учесник може да региструје неограничени број рачуна.

„Дакле, процедура је једноставна. У Гугл и Епл продавници укуцате у претраживачу речи „Узми рачун и победи“. Скинете апликацију и региструјете се: име, презиме, адреса, број личне карте и број телефона. Оно што је новина је што је сваки рачун, тикет. Ако се сећате претходних наградних игара, имали сте обавезу да у коверту спакујете десет рачуна и да они буду тикет у наградној игри. Промена је да је сада само један фискални рачун тикет за учешће у наградној игри. За разлику од претходних циклуса сада немамо минимални износ. У претходним играма био је неопходан минималан износ од сто динара као износ на фискалном рачуну. Дакле, било који износ је у могућности да учествује у наградној игри“, прецизирао је. 

Право учешћа имају сви пунолетни грађани са пребивалиштем или боравиштем у Републици Србији. Уколико из неког разлога рачун не може да се скенира, биће омогућен унос потребних података са рачуна, чиме ће рачун бити унет у апликацију и равноправно ће учествовати у наградној игри. 

Мали је рекао да ће бити организовано и друго коло, на пролеће или јесен наредне године, и да ће се у наградном фонду наћи још десет станова. 

Министар финансија је поручио да је намера ове контиуране активности да се одржи свест грађана о важности узимања фискалног рачуна и смањењу сиве економије. 

„Сваки пут када не добијете фискални рачун и не узмете га, добија само та особа која вам га није издала. Сви остали, ви, ми, наше породице губимо, јер новац од фискалних рачуна кроз порезе улази у буџет користи се за повећање плата, пензија, за изградњу путева, школа, болница, набавку лекова, струје, гаса, свега што нам је потребно“, рекао је он. 

Подсетио је да је Министарство финансија посвећено реформама као и да је велики успех у реформама - увођење новог система фискализације и е-фактура. 

„Урадили смо много протеклих месеци како би се систем стабилизовао и он ради без било каквих проблема. Имамо никада већи број правних лица у систему фискализације где се изда више од десет милиона фискалних рачуна на дневном нивоу“, казао је Мали, и додао да је ова реформа један од разлога што су државни приходи ове године били за 192 милијарди динара већи до планираних и што ћемо имати дефицит испод три одсто учешћа у БДП.

Србија је, додао је, и са системом е-фактура неколико корака испред развијених земаља у Европи. 

„Тај систем почиње да се примењује од 1. јануара наредне године у пуном капацитету, односно обавеза је да се укључе сви обвезници ПДВ-а из приватног сектора. Око 183.000 приватних субјеката већ је у систему“, навео је Мали и додао да су електронске фактуре биле највећи захтев наших привредника јер ће омогућити упаривање улазних и излазних фактура, а то значи бржи повраћај ПДВ привредницима, у року од дан или два.

Нагласио је и да је трошак увођења система и набавке фискалих каса сносила држава, а користи од целог процеса, имаће грађани Србије. 

Најавио је и даље реформске потезе у Пореској управи, пре свега побољшање информационих система.

„Хоћемо да будемо на располагању грађанима и привреди. Да будемо ефикаснији и транспарентнији“, казао је он. 

Резултати, нагласио је, не изостају, јер Србија ће за разлику од многих земаља које ће ући у рецесију, ове године имати стопу раста већу од 2,5 процената, а и друге перфомансе су јој добре, пре свега привлачење страних директних инвестиција, које је закључно са 10. децембром веће од четири милијарде евра.

„Поверење инвеститора постоји и расте управо захваљујући оваквим реформским процесима. Као резултат имамо рекордно ниску незапосленост, раст просечних плата из месеца у месец, стабилну ситуацију у буџету. То је велики успех јер затварамо тешку 2022. годину“, закључио је он. 

Директорка Пореске управе Драгана Марковић истакла је да је наградна игра увек добродошла као активност јер се односи на јачање поштовања пореских прописа.

„Није само едукација у питању, већ нешто шире што би се могло назвати културом, васпитањем и домаћинским понашањем. Промотивна акција као што је ова коју ћемо данас представити свакако доприноси реализацији нашег заједничког циља, а то је борба против сиве економије. Организација наградне игре предстаља јасан знак да Пореска управа не жели да се бави само репресивним мерама и методама већ да коришћењем широке лепезе услуга жели да мотивше грађане да заједно направимо и изградимо друштво у коме сви једнако поштујемо пореске прописе“, рекла је Марковић. 

Она је навела да Србија први пут организује наградну игру у новом моделу фискализације, применом модерних тхенологија, коришћењем мобилне апликације и обавезним скенирањем QR кода на рачуну. 

„На овај начин показујемо и наше опредељење ка развоју дигиталног друштва што јесте и стратешко опредељење Владе Србије. Новим моделом фискализације обухваћено је 150.000 пореских обвезника, са око 220.000 малопродајних објеката“ , нагласила је Марковић.

Она је позвала грађане да рачуне скенирају и узму учешће у наградној игри јер поштовање прописа и плаћање пореза, а самим тим, превођење сиве екномије у легалне токове предуслов је да Србија функционише, да васпитачи и учитељи наше деце, лекари и војници примају плате, да се обезбеди новац за нове путеве, школе и друге установе. 

Након клика на дугме „Регистрација“, учесник ће на број мобилног телефона добити СМС поруку са кодом који је потребно унети у апликацију и завршити креирање профила. 

Сваки грађанин, поред свог, у апликацији може да отвори још четири налога, примера ради за чланове породице, што ће олакшати старијим особама и другим лицима којима је потребна помоћ с новом технологијом, да учествују у наградној игри. 

Важно је обратити пажњу на то да је реч о врсти рачуна „Промет-продаја“ (ознака се налази у горњем делу рачуна, изнад списка купљених производа или услуга). 

Апликација ће сваком учеснику послати обавештење да ли је успешно унео рачун и неће дозвољавати регистрацију истог рачуна више пута.

Такође, учесници ће моћи да остваре увид у све своје скениране рачуне путем апликације, тако да не морају да чувају рачуне у папиру. 

Сва питања о наградној игри грађани ће моћи да поставе контакт центру који ће водити НАЛЕД, путем и-мејл адресе kontakt@uzmiracun.rs . Као и до сад, све најважније информације о „пореској лутрији“ и сузбијању сиве економије биће доступне на националном порталу www.uzmiracun.rs .

„Поздрављамо напоре Министарства финансија на модернизацији система фискализације што је омогућило да први пут имамо дигиталну наградну игру, без папира и коверата. Из циклуса у циклус интересовање грађана за наградну игру је расло и прошле године послато је рекордних 130 милиона рачуна. Верујемо да ћемо захваљујући еФискализацији ту бројку сада значајно надмашити. Ова наградна игра има велики утицај на подизање свести о важности борбе против сиве економије и јачање пореске културе, и у томе је њена највећа вредност“, рекао је Зоран Даљевић, председник НАЛЕД-овог Савеза за фер конкуренцију.

За сваки успешно скенирани или ручно унети рачун, учесници ће добијати свој јединствени код који се састоји од шест бројева и два слова. Уместо коверата из базена, у новој наградној игри биће извлачени ови кодови. До добитног кода ће се долазити извлачењем куглица из бубња Државне лутрије Србије, у студију Радио-телевизије Србије.

Предвиђено је пет извлачења, која ће бити емитована уживо на Првом програму РТС-а, сваке суботе, од 28. јануара до 25. фебруара. У свакој од емисија биће додељена по два стана. Право учешћа у првом и сваком наредном извлачењу имаће фискални рачуни унети до 12 часова на дан извлачења. Они рачуни који буду регистровани након тога или који не буду извучени у емисији, имају право учешћа у наредном извлачењу. Такође, сви рачуни који не буду добитни у овом кругу наградне игре, биће у конкуренцији за награде у другом кругу наградне игре током 2023. године.  

1/2

Сличне теме

Мали: Наши економски резултати показују да смо светла тачка у Европи

Мали: Наши економски резултати показују да смо светла тачка у Европи

Синиша Мали:  Микро бизниси имају велики утицај на привредни раст и развој целе економије

Синиша Мали: Микро бизниси имају велики утицај на привредни раст и развој целе економије

Мали потписао уговoрe са представницима француског трезора и конзорцијумом Suez-Vinci

Мали потписао уговoрe са представницима француског трезора и конзорцијумом Suez-Vinci